Vintage moda olduğundan bu yana anne/anneanne gardırobu hazine haline geldi. Bana annem ve anneannemden öldüklerinde gardıropları miras kaldı. Çok mutluyum. Zaman içinde yakın akrabaların parçaların, arkadaşlarımın ailelerinin parçalarınada sulandım ve vazgeçemediğim çok parça oldu. Kullandıklarımla her giyindiğimde iltifat almaya devam ediyorum. Ama birde kullanamadıklarım var. Satmaya kıyamıyorum atmaya dayanamıyorum içlerine sığamadıklarım var. Ama onların hepsini sevdiğim insanların bir parçası olarak görüyorum ve seviyorum.
İşte bu hafta sizleri de ailenizin gardıroplarını keşfetmeye davet ediyorum…

Vintage kıyafetleri nasıl günümüze uyarlarsınız?
• Palto, hiç bir değişiklik yapmadan kullanabilirsiniz.
• Ceket biraz revize gerekebilir. Özellikle astarını farklı bir renk ya da düğmelerini değiştirebilirsiniz. (Babanızın ceketlerini es geçmeyin, özellikle kruvaze olanları.)
• Fular. Aile fularlarına konmadan önce fular bağlama şekillerini öğrenmenizi tavsiye ederim. Sakın fular bana yakışmıyor diyerek vaz geçmeyin. Çantanıza ya da saçınıza da kullanabileceğinizi hatırlayın. (Bu fular konusunda ailenin her ferdinin gardırobu mubahtır, benden söylemesi.)
• Broş, tek cümleyle broş candır. Broşları kolye, hatta çiftseler küpe haline bile getirebilirsiniz. Büyük küpelerin moda olduğunu hatırlatırım.
• Çanta. Eğer Annenizin marka çantalarını attıysa asla ama asla bağışlamayın onu ve size yeni marka bir çanta almak zorunda olduğu söyleyin ya da o vintage marka çantanın bugün kaç para ettiğiniz gösterin o kendi kendine kahrolsun.
• Şapka. Çok nadir olarak anne, anneanne şapkaları günümüzde kullanılabiliyor. Genelde baba ve dede şapkaları daha uygundur.
• Blue jean çok riskli evet şu sıra peynir ekmek gibi satan Mom Anne Jeanleri var ama bunlar o eski jeanler değil aslında eskiden esinlenen jeanler.
• Gözlük en çok sevdiğim parçalar. Sırf kendi ailem değil tüm arkadaşlarımın ninelerininkinede göz koyuyorum ve de alıyorum.
• En hassas konulardan biri kürk! Ben giyinemiyorum, alamıyorum, alınmasını da tavsiye etmiyorum. Miras kalanları bile dolabıma almıyorum, size bilemem.

Vintage kullanmanın kuralları.
• İki parçadan fazla kullanmamalısınız yoksa tarihi filmden fırlamış gibi olursunuz.
• Vintage kıyafet zamane kıyafetlerin aksine elde kötü eski görünümlü durur ama üzerinize dikilmişçesine cuk diye oturur aman giyinmeden yargılamayın.
• Vintage kıyafetler yaşanmış naftalin ve Yaşlı kokarlar merak etmeyim bu sizin kokunuzla birleşirse hiç bir yerde bulunmayan bir parfüm haline gelebilir.
• En iyi sonuç vintage kıyafetleri zamane parçalarla kombinlemektir. Bu kural aksesuarlar takılar içinde geçerlidir.
• Vintage eşyalarınıza çok iyi bakmalısınız. Örneğin kalıpları bozulmaması için ayakkabıları kalıba çantaların içine parşömen kâğıdı koyarak muhafaza etmelisiniz. Elbiseleri iyi bir kuru temizlemeciye götürerek lekelenmemeleri için dikkatli kullanmalısınız.

Vintage 2. el eşyalar alabileceğiniz/satabileceğiniz yerler;
Modacruz, her türlü ikici el marka ürünleri hem alıp hem de satabileceğiniz bir uygulama. Aynı zamanda gezici pop up storlarıda oluyor.
Dolap, ünlülerinde 2. El eşyalarını sattığı sizin de kendi eşyalarınızı satabileceğiniz uygulama.
vintage_istanbul, instagram’dan yada Cihangir’deki dükkanlarından satış yapan vintage mağazası. Takılarını tavsiye ederim.
nillushvintage, 70’ler, 80’lerin en romantik yorumları. Sahibiyle bütünleşmiş bir mekan görülmeğe değer.
auvintge, şık ikinci el eşyalar bulabileceğiniz bir mekan
gozlukvintage, vintage deyince ilk akla gelen gözlüktür işte buradan birçok model bulabilirsiniz.
attolyetesvikiye, mağazanın arka tarafında ikinci el eşyalar bulunan bünyesinde hem yeni tasarımcılarda eşyalar bulunduran sizin de 2. El eşyalarınızı satabileceğiniz bir mağaza.

Back-Up Stil ve Alışveriş Danışmanı Tülin Kermen