Çarpıcı güzelliği ve efsanevi büyüsü ile ‘İtalya’nın anahtarı’ Sicilya, tüm ihtişamıyla sizi karşılıyor.

Akdeniz’in en büyük adası olan Sicilya’yı motorsuz bir araçla keşfetmeniz pek de mümkün değil. Şehirlerin dar sokaklarına rahatça girebileceğiniz, minik bir araba ya da daha kullanışlı olabilecek bir motosiklet ile kolaylıkla gezebilirsiniz. Yol üstünde karşınıza çıkacak şarap evlerinde mola verip farklı lezzetleri deneyimleyebilirsiniz. Sicilya’nın güneyindeki Agrigento’da bulunan Scala dei Turchi yani “Türklerin Basamakları” adını, adayı istila eden Türk denizcilerden almış. Beyaz rengiyle farklılaşan kayalık alandan, turkuaz renkli denize mutlaka girmelisiniz. Ada, doğası gereği, yaz aylarında çok daha hareketli ve kalabalık oluyor. Adayı ziyaret etmek için en uygun dönem, bezdirici sıcakların henüz başlamadığı aylar. Özellikle, her yıl düzenlenen Taormina Film Festivali döneminde, pek çok film yıldızı adaya geliyor. Onlardan biriyle aynı otelde konaklama ya da aynı restoranda yemek yeme fırsatınız da olabilir.

The-Addo Akdeniz’in en büyük, İtalya’nın üçgen şekilli yarı özerk adası Sicilya, gizemiyle tam keşif severlere göre. Bu adada dünyanın en tehlikeli aktif volkanları arasında ilk sıralarda yer alan Katanya bölgesindeki Etna Dağı gibi, görülmesi gereken pek çok şey var. Doğası, insanları, barok mimarisi… Alman edebiyatçı Goethe’nin de dediği gibi: “Sicilya’yı görmeden İtalya’yı anlamak mümkün değildir!”

Adanın diğer meşhur özelliği olan mafyanın varlığı ise, Akdeniz insanının sıcaklığı ve misafirperverliğinin yanında, beklentilerin tam tersine, hissedilmiyor bile. Her Akdeniz ülkesinde olduğu gibi, Sicilyalılar da yemeğe düşkün insanlar. Geleneksel mutfaklarına bağlı olsalar da farklı lezzetler ve dokunuşlar tatmak mümkün. Hollywood artistlerinin son dönemlerde çokça tercih ettiği Katanya ve çevresindeki Taormina, Siraküza, Noto ve efsane “Baba” filminin bazı sahnelerinin çekildiği Savoca gibi, şirin kasabaları keşfetmek için acele edin.

sicilly Görmeden dönmeyinSiraküza Arkeolojik Parkı
Bu park, arkeoloji meraklılarının ilgisini fazlasıyla çekebilecek bir yer. MÖ 5. yüzyılda, Antik Yunan döneminde inşa edilmiş Yunan tiyatrosu örnekleri arasında en büyüğü. Roma İmparatorluğu’na ait amfi tiyatro da oldukça iyi korunmuş. Ayrıca tiyatronun yakınında bulunan “Dionysius’un Kulağı” mağarasının hikâyesi de epey enteresan. Tarihte yolculuğa hazırlıklı olun.

Katanya Kaleleri
Sicilya’nın tarihinde pek çok istila olmuş. Adalarını savunmak için de birçok kale inşa etmişler. Bunlardan Aci Castello ve Castello Ursino en meşhurları diyebiliriz. Döneminde imparatorların yaşadığı kale, günümüzde Sicilya tarihini daha yakından anlatan Katanya Sivil Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor.

The-City-Of-GodfatherSavoca
İtalya’nın şirin ve minik köyleri meşhurdur. Sicilya’da da Savoca, bu köyler arasında en meşhuru. Ününü de efsane “Baba” filmine borçlu. Burada Corleone’nin, Apollonia’nın babasından, kızıyla tanışmak için izin istediği sahnenin çekildiği Vitelli Bar ve düğünün yapıldığı Santa Lucia Kilisesi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz. Kendinizi filmin setinde hissetmek istiyorsanız, bu minik köye uğramadan Sicilya’dan ayrılmayın.

Noto
UNESCO’nun 2002’de Dünya Kültür Mirası olarak ilan ettiği Noto ve Barok tarzın en iyi temsilcilerinden San Nicolo di Mira Katedrali, Sicilya’da görülmesi gereken yerlerden. Bu ufak şehrin şirin ve dar sokaklarını keşfederken merkezdeki tarihi Caffe Sicilia’nın farklı lezzetlerdeki pastalarını ve kahvelerini denemeyi unutmayın.

Etna Yanardağı
Çevresinde, 729 yılında başlayan ilk koloni yerleşimi olan Grek kültüründen izler taşıyor. Öteki Sicilya kentleri gibi Katanya da Romalılar, Araplar ve Normanlar tarafından idare edildiği için, bu kültürel etkileri taşıyor.

Elbette bölgedeki en etkili güç, Etna Yanardağı. 1669 yılında gerçekleşen volkan patlamasında 12 bin dolayında insanın öldüğü söyleniyor. Bu tarihten sonra, Barok tarzda yeniden inşa edilmiş Katanya. Geniş bulvarlar ve meydanlar, kent görüntüsünün en dikkat çeken parçaları.

Back-Up Travel’ın “ Bir Ada Rüyası; Sicilya Turu” programına katılarak Sicilya’yı siz de keşfedebilirsiniz…
0212 331 0 331 no’lu telefondan Back-Up Travel’a ulaşarak bu turla ilgili detaylı bilgi alabilir ve rezervasyon yaptırabilirsiniz. Eğer Back-Up üyesiyseniz bu turu satın almak için Hizmet Hattı‘nızı arayabilirsiniz.

Bir Ada Rüyası; Sicilya Turu
Kişiye özel, 7 Gece / 8 Gün
Kişi Başı 1.199 Eur’dan itibaren