Evet, içimiz yeni sezon için kıpır kıpırken ve havalar sıcak mı soğuk mu olacağına henüz karar veremezken biz de bu sezon için neler alacağımıza karar veriyoruz. Bu kararı verirken ne alacağımız kadar neyi ne zaman alacağımız da önemli.

tk_1711_2Gözlük Alırken
Gözlük alışverişi arkadaşla yapılacak nadir alışverişlerdendir. Makyajlı olmak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Okuma gözlüğü almak istiyorsanız kaybolma riskine karşı en az iki adet gözlük edinmeniz kullanışlılık açısından yararlı olacaktır. Gözlük alışverişi aceleye gelmez, o yüzden gözlük dükkanında biraz zaman geçirerek alışveriş yapmanız önerilir.

Şapka Alırken
Şapka takmak bir alışkanlıktır. İlk taktığınızda kendinizi garip bir mantar gibi hissedebilirsiniz. Ama alıştığınızda vazgeçemeyeceğiniz bir aksesuar olur. Şapkayı saçınız açık, makyajlı halde ve boynu açık bir kıyafetle denemelisiniz. Saçın zıt rengi bir şapka seçmekte fayda var, yoksa şapka anlamsız bir şekilde saçın bir uzantısı gibi durabilir. Başımızdan çok üşüdüğümüz için soğuk kış günlerinde sıcak kalabilmek adına şapka çok doğru bir tercih olacaktır.

Kazak, Tişört ve Gömlek Alırken
Kazaklar, tişörtler ve gömlekler herkesin en çok önem verdiği giysilerdendir. Öyle ki çok beğendiğimiz ve kendimize uyan bedenini bulduğumuz bir tişörtün farklı renklerini de almak akıllı alışveriş olarak nitelendirilir. Bu tür giysileri sabah kendinizi enerjik ve canlı hissettiğinizde denemeniz önerilir. Koltuk altı en çok terleyen yerlerdendir, bu yüzden öğleden sonra denenerek alınan giysilerin daha rahatsız hissettirdiği ve daha az kullanıldığı tespit edilmiştir. Ve en önemlisi, kazak alışverişine çıkacağınız zaman etek ya da pantolon giyindiğinizden emin olun.

Jean Alırken
Bir gerçek varsa o da hiç kimsenin yeterli jean pantolonu olmadığıdır. Jean almak başlı başına bir iştir ve kolay bir iş de değildir. Denenmemiş jeanleri giymek dalgıç kıyafeti giymek kadar zordur. Ve işte tam da bu yüzden jean alışverişine çıkıldığında sadece jean alınmalıdır. Öncelikle jean, gevşeyen bir kumaş olduğu için bir beden ya da yarım beden küçük alınır. Pantolon denerken bağcıksız bir ayakkabı giyiyor olmak en önce dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Bu işe, aç karna ve kendinizi enerjik hissettiğiniz bir zamanda soyunmalısınız.

Önceden dergilerden ve internetten tarz hakkında ön çalışmalar yapabilirsiniz. Jean denerken üzerinizde tişört olmasına özen gösterin ve kumaşın boyama ihtimaline karşı iç çamaşırınız açık renk olmamasına dikkat edin. Jean alırken ayaktayken üzerinizde nasıl durduğuna baktığınız gibi otururkenki rahatlığını ve duruşunu da mutlaka kontrol etmelisiniz.

tk_1711_3Elbise Alırken
Özel günlerde giymek için satın alacağınız bir elbiseyi denerken elbiseyle beraber giymek istediğiniz ayakkabı veya aksesuarları yanınızda bulundurmak, sağlıklı karar vermenize yardımcı olacaktır.

Ayakkabı Alırken
Ayakkabı, öğleden sonra ayaklar en şiş haldeyken alınmalıdır. Sakın arkası vuran bir ayakkabıyı almaya kalkmayın. Bunun yanı sıra, özellikle ayakkabı deri ise, ilk anda yandan tam oturan bir ayakkabının genişleme olasılığı yüksektir. Etek ya da elbise, ayakkabı alışverişi için uygun kıyafetlerdir. Hijyen sebeplerinden dolayı ayakkabıları çorapsız denememeniz tavsiye edilir. Ayakkabılarınızı kutusunda saklarsanız ayakkabılarınızın ömrünü uzatmış olursunuz.

Tüm bu alışverişleri yaparken birkaç farklı aynada kendinize değişik açılardan bakmayı unutmayın.

Back-Up Stil ve Alışveriş Danışmanı Tülin Kermen