Bu haftaki konumuz çekicilik. Çekicilik sadece aşk hayatımızda değil hayatın her alanında ihtiyaç duyduğumuz ve bize tüm ilişkilerimizde kolaylık sağlayan bir özelliktir. Hepimiz hayatımızda çekici insanlar tanımışızdır; açıklayamadığımız bir çekim alanı olan, bazen de fiziksel olarak şahane olmayan hem de fiziksel olarak kendisinden üstün insanlardan daha çok tercih edilen… Eğer siz de hayatınızdaki eksiğin çekicilik olduğunu düşünüyorsanız, işte yapmamız gerekenler…

– Tamamen kendiniz olun. Ama kendinizi enteresan, eğlenceli, birlikte vakit geçirilmek istenecek biri olmak için geliştirin. Sıkıcı ve tekdüze biri her şey olabilir ama çekici olamaz.
– Kendinizi sevin tüm kişilik özellikleriniz ve defolarınızla birlikte özel ve biricik olduğunuzu bilin. Yatırımınızı fiziğinize olduğu kadar aklınıza da yapın. Uzun vadede kimse parlak saçlarınızı umursamaz ama parlak kişiliğiniz bağımlılık yaratır.
– Nevi şahsına münhasır olun. Diğerlerinden, trendlerden ve genelden farklı olun. Bunu uç noktalarda gezinerek değil kendi potansiyelinizi ve farklılığınızı keşfetmek için yapın. Klişe ve kurallar sıradan insanlar içindir. Cazibeli biri tüm ölçüleri ve kuralları kendisi koyandır.
– Sağlıklı ve canlı olun. Parlak bakan gözler, sağlıklı bir beden ve ruh sizi hem güvenli hem çekici kılacaktır. Kendinize, fiziğinize önem verin.
– Fiziksel olarak olabileceğinizin en iyisi olun fakat kusurlarınızı kompleks haline getirmeyin. Unutmayın, kusurunuzu tanırsanız onu bir güç haline getirebilirsiniz. Örneğin: Çiller biri için utanılacak bir durumken, bazıları için büyük bir seksapel yaratabilir. Kusurunuzu nasıl kapatacağınızı ve ne zaman ortaya çıkaracağınızı bilin.
– Nazik, rahat ve hoşgörülü olun. Dünyada rekabet edilemeyecek özellikler bunlardır. Herkese karşı sevgi dolu olun; etrafınızda size hayran gözleri ancak öyle fark edersiniz.
– Gülümsemenin mucizevi gücünü kullanın. Gülümseme sizi olabileceğiniz en etkileyici hale sokar. İnsanların size yakınlaşmasını sağlar.
– Paylaşan biri olun. Duygularınızı ve insanların duygularını önemseyin. İnsanlarla yakınlık kurmaktan ve paylaşmaktan çekinmeyin. İnsanların konuşmalarına ve kendilerini ifade etmelerine şans verin.
– İnsanları önemseyen biri olun. Bu yemek yemek, konuşmak ya da çeşitli etkinliklerde bulunmak ya da başka bir şey olabilir; katılımcı olun. İnsanların çekici bulduğu özelliklerin başında uyum sağlamak vardır.
– Bir diyalog başlatabilecek ve devam ettirecek cesarete sahip olun. Ama konuşmaktan çok dinlemeyi tercih edin. İnsanların size anlatabilmelerini sağlayın.

Back-Up İlişki ve Ebeveyn Danışmanı Cansu Yağız yazdı…