Kilo verme konusunda hiç kimse nişan yüzüğünü takmış bir kadın kadar ciddi olamaz. Çünkü herkes düğün günü en güzel halinde görünmek ister. Kilo vermek için motivasyonun yüksek olması gereklidir. Bu konuda karşılaşılan sorun söz konusu amaca ulaşmak için genelde en kestirme yolun seçilmesidir. Beslenmeyi kısıtlayan diyetlerle, zayıflatıcı haplarla kısa zamanda hızlı bir şekilde kilo vermek vücudu yıpratır. Düğün hazırlıklarının telaşıyla yorulan vücudunuz daha da bitkin düşer. O gün güzelliğinizle göz kamaştırmayı hayal ederken cansız, bitkin görünür ve yorgun hissedersiniz. Hedefiniz sadece gelinliğin içinde güzel görünmek değil, bu motivasyon sayesinde sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmek de olmalıdır.

Peki, düğün telaşı sırasında düzenli beslenmek ve kilo vermek mümkün müdür? Yaşam tarzınızda yapacağınız sağlıklı değişimler ile evlilik öncesinde ve sonrasında kilonuzu kontrol altına alabilirsiniz. Kilonuzu nasıl kontrol altına alabileceğinize dair bazı ipuçları aşağıdaki gibidir:

Yediklerinizi yazın: Sağlıklı yaşama geçerken ilk hafta kendinizi kısıtlamadan yediğiniz her şeyi not edin. Tadına baktığınız keki, arkadaşınızdan aldığınız 2 parça cipsi, pişirirken tadına baktığınız pilavı, içtiğiniz limonatayı da notlarınıza eklemeyi unutmayın. Daha sonra bu besinleri kalori hesaplama uygulamasına ekleyin. Masum görünen tadımlık besinlerin göründüğü kadar masum olmadıklarını fark edeceksiniz.

İkramlarda porsiyon kontrolünü sağlayın: Alışveriş molasında veya misafirliklerde ikram edilen tatlı kaçamaklarını porsiyon olarak değil, tadımlık tüketin. Tekrar düzene girmek için, tatlı yedikten sonra 2 gün şekerli besin tüketmeyin.

Kahvaltı yapın: Kahvaltı günün en kolay öğünü olmasının yanı sıra gün içinde iştahınızı da dengeler. Protein ağırlıklı bir kahvaltı yapmak enerjinizi yükseltir ve günün kalan öğünlerinde daha sağlıklı seçimler yapmanızı sağlar. Egzersiz önceliğiniz olsun: Kilo verirken tükettiğiniz besinlerin yanı sıra ne kadar hareket ettiğiniz de önemlidir. Haftalık egzersiz planınızı oluşturun ve bu plana bağlı kalın.

Gelinlik provasını nasıl erteleyemiyorsanız, egzersiz programınızı da ertelemeyin. Planlarınızı egzersiz saatiniz dışındaki zamanlara göre yapın. Sabah egzersiz yapmak, gün içinde enerjinizi yükseltir.

Destek alın: Çevreniz size destek vermiyorsa motivasyonunuzu yüksek tutmak, yemek ve egzersiz programınızı oluşturmak ve bu programa bağlı kalmak sizi zorlayabilir. Size destek olacak bir arkadaşınıza veya bir profesyonele kilo kaybı ve egzersiz hedeflerinizden bahsedin. Size destek vermesini ve yanınızda olmasını isteyin.

Alkol tüketimini sınırlayın: İçkili davetler kaygıyı azaltır. Fazla alkol aldığınızda hedefe giden yola da biraz ara vermeyi düşünebilirsiniz. Ancak asıl sorun o gün yaptığınız kaçamak değildir. Alkol tüketimi sonrasında kanda kalan partiküller depresyona neden olur. Bastırılan istekler ortaya çıkar. Beslenmeyi sınırlandırdığınız için sonraki gün yemek yemeyi düşünmekten kendinizi alamazsınız. Alkolü tamamen bırakmasanız da, içtiğiniz miktarı sınırlayın.

Yeterli uyku önemlidir: Uykusuzlukla birlikte atıştırma isteği artar ve genellikle besin değeri düşük yiyecekler tercih edilir. Besin değeri olmayan bu yiyecekler vücudun ekstra kalori almanıza ve vücutta yağ depolanmasına neden olur. Fazla uyku ise metabolizmanızı yavaşlatır ve enerjinizi düşürür. Vücudu aynı saatlerde uyuyup uyanmaya alıştırmak, yatmadan 2 saat önce yemek yeme eylemini bırakmak uykunuzu düzenlemeye yardım eder.

Yanınızda acil durum yiyeceği bulundurun: Arabada, çantanızda, masanızda her zaman sağlıklı bir atıştırmalık bulundurun. Gününüz planladığınız gibi geçmediğinde bu acil durum yiyeceği iştahınızı dengeler. Aşırı yemek yeme ataklarına karşı sizi korur.
Su için: Günde en az 2 litre su içmeye özen gösterin. Yeterli su tüketimi iştahı dengeler, kilo vermenizi hızlandırır. Bir davete gittiğinizde ikramlar arasında 1 bardak su içerek aşırı yemek yemenin önüne geçebilirsiniz.

bride-1708-btDüğün Günü Kaçınmanız Gereken Besinler
Hedeflediğiniz kiloya geldiniz ve istediğiniz gelinliği giyiyorsunuz. Hedefe ulaşmışken düğün günü şiş karınla görünmek istemezsiniz. Şişkinlik yaratan ve düğün günü kaçınmanız gereken besinler:

1. Abur cubur: Aşırı yağlı ve şekerli besinler yorgunluğa ve şişkinliğe neden olur.
2. Baklagiller: Baklagillerde bulunan şeker kalın bağırsakta bakteriler tarafından parçalanır ve gaz oluşur. Oluşan gaz karnınızda şişkinliğe neden olur. Düğün günü protein kaynağı olarak et veya tavuk tercih edin
3. Süt ürünleri: Herkeste olmasa da çoğu kişide süt şekerine karşı intolerans görülür. Şişkinlik hissetmemek için laktozsuz ürünler tercih edebilirsiniz.
4. Tatlandırıcılar: Tatlandırıcılar ile tatlı ihtiyacını bastırmak iyi bir fikir gibi gelebilir. Ancak tatlandırıcıların sindirimi zordur ve şişkinliğe neden olabilirler.
5. Tuzlu besinler: Cips, hazır gıdalar, konserve, salamura besinler yoğun tuz içerir. Fazla tuz vücutta şişkinliğe neden olur.
6. Gazlı içecekler: Düğün günü kabarcıklı tüm içeceklerden uzak durun.
7. Sakız çiğnemek: Nefesinizi tazelemek istiyorsanız sakız yerine naneli şeker tercih edin. Sakız çiğnemek fazla hava yutmanıza ve şişkinliğe neden olur.

Back-Up Sağlıklı Beslenme Danışmanı Burcu Tunç