Stilini değiştirmek isteyen bir müşterim vurgulamalarıyla modaya daha çok uymak istediğinin de altını çizmişti. Normalde alelade evde oturur gibi eşofman tişört takılan biri olduğunu sadece gece bir yere çıktığında süslenip püslendiğini söyleyen danışan. Bir keresinde kendisini gündüz gören birini gece tanıyamadığını hatta “senin dublörün mü var” dediğini kahkahalar içinde anlattı. Fiziği çok düzgün olduğu için denediğimiz birçok şey oldu üzerine. Ama trendi-moda ne giyinse omuzları düşüyor yüzünde mutsuz bir ifade beliriyordu. Bir kaç denemeden sonra anlamıştım durumu, sorun aslında danışanın kafasındaki “doğru”lardaydı.

O “erkekler için giyinmeyi” tercih eden azınlık kadınlardandı. Çoğunlukla kendi için giyinenlerle karşılaştım, hemcinslerinin onayını almak isteyenlerle karşılaştım, iş hayatına uyum sağlamak isteyenlerle karşılaştım ama söyleyebilirim ki 14 senedir stil danışmanlığı tecrübemde sadece bir kaç kez rastladım böyle bir düşünceye.

modaÇözüm olarak danışanıma giyindiklerinizi kimin beğenmesini istersiniz sorusunu yönelttim. Cevabı netti. Tabi ki erkekler tarafından beğenilmesi cevabını verdi. Ardından gelen sorum daha önce giyindiklerinizi beğeniyorlardı şu sıra ne değişti de bana gelmeye karar verdiniz oldu? 35 yaşındaki danışanım eskiden seksi giyinmesinin işe yaradığını ama artık etkisinin eskisi gibi olmadığını daha fazlasına ihtiyacı olduğunu bu durumda tarzını değiştirmesi gerektiği düşüncesini anlattı.

Araştırmalara göre erkeklerin %33 ü göğüs dekoltesini, %35i bacak dekoltesini %5’nin ise şeffaf kumaşları sevdiğini söylüyor. Ama %64ü ise jean ve tişört seviyormuş. Kumaşta, kesimde çekici kıyafeti bir çok kişi sever ama genelde hayal gücünü zorlayan, moda mahkumu deneme tahtası gibi görünen, moda dergisinden fırlamış giyim tarzını seven erkek sayısının şeffaf kıyafet sevenlerle aynı yüzdeyi taşıdığına eminim.

Beyler genellikle; kıyafetin sizden rol çalmasını istemezler. Onlar güzel olan yerlerinizi vurgulayacak, altını çizecek parçalardan oluşan tamamlanmış/tam bir tarzı beğenirler.

Kullanımı olmayan, onların deyimi ile “fazlalık” aksesuardan hoşlanmazlar. Çünkü ne olduklarını ve nasıl kullanılacağını bilmemek dikkat dağıtmaktan başka bir şey değildir. Abartı sevmezler, renkte fazlalık çocuksuluk (mesela pembelik) kadını dişilikten uzaklaştırdığı şımarık bir çaba olarak görürler. Doğal olmayan şeyleri de sevmezler. Çünkü kişiyi etkili ve cazibeli yapan, asıl olan doğal haldir.

Bu durumda aslında çoğunluk erkeğin beğendiği gibi giyinmek aslında çokta eleştirilecek bir şey olmadığını anlatıyor bize. Bu örnekte yaşadıklarım genel kanı olan erkeklerin seksilikte takılı kalmadıklarını da anlatmış olur bize.

Erkekler birçoğumuzun tutkun olduğu ÇANTA konusunda ne düşünüyor?
İngiliz Easyliving dergisinin yaptığı araştırmalar sonucu çantalara dökülen binlerce TL, Euro, Dolar’ın kıymetini sadece kadınlar biliyor.

Erkekler asla ama asla çantaya bakmıyor! Kısacası çanta birinin sizi çekici bulması için bir faktör değil. Hatta erkekler kendilerinden çantanın içindeki cüzdanı almalarını istendiğinde bile geriliyorlar ve çantadaki eşyalarında gereksiz birçok şey olduğunu itiraf ettiğini de ekliyorlar.

Back-Up Stil ve Alışveriş Danışmanı Tülin Kermen