Evinizin dekorasyonunu mu değiştireceksiniz, inşaata mı kalkıştınız, heyecanlısınız ama aynı zamanda ne yapacağınızı mı bilmiyorsunuz? Merak etmeyin! Ben bu yollardan geçtim ve tüm bilgilerimi sizinle paylaşmayı borç biliyorum…

Alışveriş yapmayı bilmek yetmedi.
Zevkli olmak yetmedi.
Vizyon sahibi olmak yetmedi.
Senelerce dekorasyon styling’i yapmak da yetmedi.
Ev yaptım ve katil olmakla Nirvana’ya varmak arasında gittim geldim.

Öncelikle işini iyi yapanlar için sözüm meclisten dışarı.
İlk olarak anti-depresana karşı değilseniz, hafiften başlayın. 🙂 İş yerinizdeki arkadaşlarınızdan ileride olabilecek sinir patlamaları için önceden özür dileyin. Biriyle flört etmeye başladıysanız, ya bu aşktan ya da bu işten vazgeçin. Şaka yaptığımı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, çok ciddiyim.

Emin misiniz? Daha o evi almadıysanız fikir değiştirebilirsiniz. Her şeyi hazır hatta mobilyalı bir ev bile tutabilirsiniz; bir daha düşünün. Çünkü bu zor bir iş değil, bu bir savaş! Hayalleriniz yıkılabilir, için için gözyaşı akıtabilirsiniz. O yüzden karar vermelisiniz.

1- Eviniz depreme dayanıklı mı değil mi baktırın, ardından Feng-Shui’sine baktırın. Ben tam tersini yaptırdım; ben yandım siz yanmayın.

2- İki en fazla üç yerden fiyat alın, daha fazlası kafanızı allak bullak etmekten başka bir şeye yaramayacaktır. Fiyatın içine moloz atımlarının da dahil olduğu konusunda anlaşın, sonradan buradan çok kazık yenebiliyor.

3- Alt yapıyı, bütçenizin elverdiği en iyi şekilde düzenleyin. Diğer şeyler sonradan zamanla da olur çünkü.

4- Belediyeden her şey için izninizi alın ve apartmanın girişine asın. Tüm komşulara telefonunuzu verin ve önceden vereceğiniz rahatsızlık için özür dileyin.

5- Kendinize bir danışman belirleyin; arkadaş, eş, dost, profesyonel fark etmez sadece aklına, zevkine güvenebileceğiniz bir tek kişi olsun yeter. Bu insan, birçok ödül kazanmış ya da en aranan, en beğenilen ve diğer ‘en’lere sahip olabilir ama önemli olan ‘en’ sizin lisanınızdan anlaması.

6- Bir ustabaşı, taşeron, inşaat sahibi… Bu işten anlayan biri mutlaka olsun. Bu işe soyunuldu mu herkesin parası azdır ve eve gidecek binlerce kalem vardır ama emin olun vereceğiniz yüzde 10-20’ye mutlaka değecektir. Bu işi kendiniz yapmak isteyebilir ve işe girişebilirsiniz ama inanın başarılı olma imkânınız yüzde 10. Eğer başarıyorsanız daha önce ne iş yapıyorsanız bırakın ve bu işe başlayın derim.

Ben Gezmiş ustadan vazgeçerek hayatımın en büyük hatasını işledim. 20 senelik ilişkimi bitirirken bile bu denli yanlış yaptığımı düşünmemiştim; dereceyi siz ölçün artık! Kendisinden pahalı diye vazgeçmiştim; akıl hocam sevgili İsmail’i dinlemedim ve işlemler iki ay fazla sürdü. Ayrıca her şey Gezmiş Usta’nın verdiği fiyattan pahalıya geldi. Ucuz gelenleri ise iki kere yaptırmak zorunda kaldım.

Ustalar ‘no” demeden “si” demeyen insanlardır. Yani önce “Yooo olmaz!” derler, ardından kavga gürültü tamam derler. Bir kere anlat, anladı mı diye kontrol et; ardından hatırlıyor mu diye bir daha bir daha kontrol et. Çünkü “Anladım, tamam!” deyip yapmamaları çok mümkündür.

7- Anahtarınızı işçilere vermekten çekinmeyin. Her birine sokak ve ev kapısı olmak üzerine iki anahtar yaptırın ve verin. İş bittikten sonra kapının kilidini değiştirebilirsiniz.

8- Ustaların her birinin ofis, cep ve ev telefonlarını bir liste yaptırın ve pvc’letin. Ardından da ucunda bir delik açarak anahtarlığınıza geçirin. Ya da telefonunuzun ilk 10 çabuk arama listesini ustalara ayırın. Nedenini anlamışsınızdır herhalde.

9- İnşaat terimlerine aşina olun; kalekim, betopan ytong nedir google’dan bakın. Bilgisizliğinizi sezerlerse isteklerinize hayır deme ihtimalleri çok daha artacaktır.

10- Kendinize taşınabilir ve kırmızı bir yeni ev defteri edinin. Aklınıza gelen her şeyi; eksik, fikir, soru defterinize kaydedin.

11- Süreç boyunca çantanızda bir metre ve bir su terazisi olsun. Astigmat, aceleci ve inatçı olanları ikna etmeniz gerekecektir.

12- İstediğiniz her şeyi; elektrik prizleri, kapı, baca, mutfak dolabı, tuvalet, küvet resmini çekin, çizin ya da çizebilen birine çizdirin. Ustaya bir kopyasını verin.

13- En ufak detayı bile anlatın, anlatın, anlatın.

14- Yapacağınız işlerin listesinin aslı sizde durmak şartı ile birer kopyasını ustalara verin.

15- Ustaların trafiğini ustabaşınız ve akıl vereninizle beraber konuşun. Yapılan gün hesabına, en iyimser bakışla bir ay ekleyin.

16- Bütçenizin yüzde 30 üstüne çıkmayı göze alın.

17- Mutlaka her gün harcamalarınızı yazın; ödemelerinizi vergi borcunuz gibi titizlikle tutun.

18- Sakın ha bir şeyleri ustanızın zevkine bırakmayın!

19- Marangozlar ve avukatlar aynıdırlar; yaptıkları işi yapamazsın ve işler dedikleri zamanda bitmez.

20- Marangozunuzla tavsiye üzerine çalışın. Ben Fahrettin Usta’dan başkasıyla çalışamam mesela, ama teslim tarihlerine güvenip hayatınızı düzenlemeyin canınız acır, üzülürsünüz.

21- Zemine şap dökülmeden mutlaka elektrik ve su tesisatının fotoğraflayın. Çünkü ileride çıkacak bir sorunda nereden hangi tesisat geçiyor bilmeniz gerekecek.

22- Çini yaptırmak istiyorsanız bir ay üretimi sürüyor.

23- Vitrifiye dahil her aleti aldığınız firmanın servisine taktırın.

24- Tesisat ürünlerinin, mekanizmalarının fotoğraflarını tesisatçınıza ulaştırın.

25- Evinizin rengi, tarzı sizi yansıtmalı ve size yakışmalıdır. Taşınmak, büyük temizliktir ve büyük bir yükün ortadan kalkmasıdır. Bunu lehinize kullanın ve kullanmadıklarınızı atın, verin.

26- Boya kutuda ayrı, duvarda ıslakken ayrı, ikinci katı vurulduğunda ayrı, kuruduğunda apayrı durur. Her durumda bakın.

27- Boyacınızın yaptıklarını tepeden, yüksek mumlu bir ampulle kontrol edin, iş işten geçmeden…

28- Yer döşemesine göre kot farklarını hesaplamayı unutmayın.

29- İnşaata her gün bakmayı ihmal etmeyin. Müsait olursanız hem iş başladığında hem de iş bitiminde uğrayın. Moloz çuvalı sayısı, kaç kamyonla gelindi-gidildi kontrolünüz altında olsun.

30- Her iş bitim gününde inşaat pisliğinin temizlendiğinden ve apartmanın temiz bırakıldığından emin olun, ustabaşınızı tembihleyin.

31- Gürültülü işleri kısa zamanda yapmaya çalışın. İşçi sayısını artırın, gün uzayacağına kişi sayısı artsın.

32- Taşınma-yerleşme işlemi bittikten sonra rötuş için boyacıları tekrar çağırın ve taşınma yüzünden oluşan apartman duvarlarındaki çizikleri de boyatın.

Son söz: Ustanızı, bir arkadaşınıza tavsiye ederken “Kefil olmam ama…” demeyi sakın unutmayın.

Gelecek yazıda da zevkiniz ne olursa olsun bir evi dekore ederken bilmeniz gerekenleri, işin inceliklerini yazacağım.

Back-Up Stil ve Alışveriş Danışmanı Tülin Kermen yazdı…