Teknoloji ile dolu hayatımızda elimize defter – kalem alıp; kimi zaman not tutmak, kimi zaman birkaç şey çizivermek kimi zamansa sadece bellir belirsiz fikirlerimizi bir araya getirmekten hâlâ keyif alıyoruz. Peki ya siz? İşte, not defteri konseptini yavan bir durum olmaktan çıkarıp global bir kültür öğesi haline getiren Moleskine’i de bu yüzden seviyoruz… Bu vesileyle sizi Moleskine dünyasında keyifli ve renkli bir yolculuğa davet ediyoruz…

200 yıla yakın geçmişiyle Ernest Hemingway, Oscar Wilde, Pablo Picasso, Van Gogh ve Henry Mattise gibi sanatçıların el altından ayırmamasıyla bilinen Moleskine’ler ilk kez Paris’te küçük bir dükkanda üretilmiş. O zamandan bu güne kadar da yazar, çizer, düşünür, mimar, tasarımcı kısacası işi ‘üretmek ve yaratmak’ olan herkesin elinin altından ayırmadığı bir fenomen haline gelmiş.

Moleskine’i, sıradan bir not defteri olmaktan çıkarıp bir kültür öğesi yapansa, gerçekten de sadece bir defter olarak kalmayıp; çeşitli sanat projelerine dahil olup hatta kendi projelerini yaratması. Tabii tasarımlarıyla dikkat çeken özel serilerin de ‘sanata’ olan sevgilerindeki etkisi büyük.

Yanı sıra popüler kültürü derinden etkileyen önemli olaylar ve durumlar için yaratılan Moleskine serileri de; popüler kültürün tam orta yerine yerleşmesini sağlıyor. Örnek mi? Yukarıda gördüğünüzü; ünlü video oyunu Pac-Man’in 30. yaşı şerefine tasarlanan seri ya da hemen altında yer alan Woodstock’ın 40. yılı için hazırlanan seri… Diğerlerini görmek için bu linke göz atabilirsiniz.

Diyelim ki halihazırda var olan Moleskine’lerden daha da orijinal bir defteriniz olsun istiyorsunuz. O zaman, myMoleskin tam size göre… İnternet sayfasında kendi Moleskine’in defterinizi kendiniz yaratıp; dünyadaki diğer tüm Moleskine fanları ile paylaşabilirsiniz.

Dünyaca ünlü isimlerden lokal sanatçılara kadar yazıp-çizmek ile ilgili herkesin kullandığı Moleskine’in aracı olduğu sanat çalışmalarından birisi de fotoğraf paylaşım sitesi Flickr’da… Dünyanın dört bir yanından Moleskine kullanmayı sevenler bu grupta bir araya gelip; defterlerindeki eskizleri, sanatsal çalışmaları burada paylaşıyor. Yukarıda gördüğünüz artistik çalışma gibi yüzlercesine göz atmak için Flickr grubunu tıklayın ve bu renkli dünyayı keşfedin.

Yanı sıra bu tür kolektif Moleskine projelerine girmek yerine kendi projelerini yaratan sanatçılar da var. Rod Luff’un ‘The Moleskine Project‘ isimli çalışması bunlardan biri…

Skin Art isimli internet sitesinde sergilenenlerse; kelimenin tam anlamıyla birer sanat eseri!

Tabii Moleskine’in kendi internet sitesinde de, kendi defterlerindeki çalışmaları paylaşan yüzlerce Moleskine fanının işlerini görmek de mümkün.

Kediler de bu defterde!

Aşağıda videosunu izleyeceğiniz seri, evcil dostlarımız, kedilere ithaf edilmiş. Tıpkı kediler gibi yaşadığı yere düşkün, kimi zaman hiperaktif kimi zamansa tembel ‘yaratıcı’ zihinler için…

‘Okuma’ serisi ise şarj edilebilir okuma ışığı, e-kitap okuyucu ve kitap standı, okuma gözlüğü gibi modern zamanlarda da vaktini kitapların büyüleyici dünyasında geçirmeyi sevenler için yaratılmış bir kit.

‘Yazı’ setinin içeriğindeyse siyah ve metalik renkli 0.7mm uçlu kalem, kalem tutacağı, kalem açacağı ve tabii ki Moleskine defterden oluşuyor. Gittiğiniz her yere yaratıcılığı da götürebilmeniz üzere tasarlanmış.

Tabii yaratıcı zihinlerin yolda ve dünyanın herhangi bir köşesinde harekete geçebileceği düşüncesi de, unutulmuyor. Seyahat seti de işte karşımıza böyle çıkıyor…