Bu hafta sizler için geniş bir jean dosyası hazırladım. İlham kaynağım ise Industrie Denim ID mağazası. Zorlu Center’daki mağazayı gezdikten sonra bu aşka düştüm. Mağazadaki her şeyi denedim; o kadar kendimi kaptırmışım ki markayı ülkeye getiren Esma Karamancı’yla konuştuğumu anlamadan her şeyi denemişim. Yaklaşık 60 yıldır jean işinde olan Karamancı ailesinin bilgisine, tecrübesine şapka çıkarıyorum. İşte sizler için öğrendiklerimi derledim, toparladım. Unutmayın, herkesi mükemmel gösterecek en az bir jean vardır ve “o” sizin en seksi, en rahat, en ‘cool’, en vazgeçilmez eşyanızdır…

Esma Karamancı’nın beğendiği tasarımcılar ve tarzlar

Jean tasarımı denince aklıma ilk gelen kesinlikle Diesel ve AG (Adriano Goldschmied) gibi denim dünyasında büyük önem taşıyan markaların yaratıcısı Adriano Goldschmied’dir. Adriano, bu markaları sonradan satmış fakat her yeni projesinde daha dâhiyane işlere imza atıyor. Citizens of Humanity ve Goldsign markalarının da tasarımcısı Adriano ile uzun süredir tanışıyoruz ve Industrie Denim’in Amerika’daki kurucusu Mark Werts ile bizi o tanıştırdı.

Onun dışında Current Elliott’un ‘jean’lerine bayılıyorum. Tasarımcısı Sydney Azria’yla da tanışma şansı buldum; çok iyi bir gözü var.

Jean dışında da Firoentini Baker’ın deri botları ile maskülen şıklığı rahatlıkla yakalayabilirsiniz.

ID’nin tarzı:

ID, Amerikan kökenleriyle güncel modayı harmanlayan bir mağazadır. Mağazamızda 20 farklı jean markasına ek olarak ayakkabı, aksesuar ve güncel moda ürünleri de satılıyor. Mağazamızda en lüks ve şık ürün ile spor bir ürünü beraber sergilemeyi seviyoruz. Böyle olunca ürünleri birçok farklı şekilde kombinleme seçeneği oluyor.

Örneğin payetli parlak bir pantolonu alışagelmişin dışında topukla değil de düz bir ‘oxford’ ve deri ceket ile kombinlemeyi tercih ediyoruz. Erkekte de aynı şekilde şık bir ceket-pantolon ikilisinin altına eskitme bot ile zıtlık yaratmak tam bir ID tarzı…

Benim favorilerim UNISEX TAKILAR

Günümüzde artık kadınlar maskülenleşirken, erkekler de daha feminen aksesuarları kullanabiliyor. Bu nedenle unisex takılar çok tercih ediliyor. Biz de unisex tasarımların yer aldığı Goti ve Chris Habana markalarının çok ‘cool’ durduğunu düşünüyoruz.

Goti: Tasarımcısının Riccardo Goti olduğu İtalyan markasının koleksiyonu tamamen el yapımı takılardan oluşuyor. Yurt dışında ürünler mağazaya geldiğinde stokları hemen tükeniyor; Amerika’da ve yurt dışında tam bir fenomen olmuş.

Goti Takı

Chris Habana: Gotik ve ikonografik esinlenmeleri, günümüz pop lensinden geçirerek orijinal tasarımlar yapıyor. New Yorklu tasarımcının; kafesten esinlenilmiş, geometrik dizaynları gibi eğlenceli fakat aynı zamanda asi ve isyankâr duygular barındıran, ama kendini hiçbir zaman çok ciddiye almayan tasarımları var. Ortaya çıkan sonuç: Kadın, erkek, yaş sınırı belirlemeden herkese uyabilecek takı ve aksesuarlar oluyor.

DENİMDE TRENDLER NELER?

Uluslararası trendler ile Türkiye’deki trendler bazen paralel gitmiyor. Yurtdışında ‘raw denim’, yani ham, işlenmemiş sert kumaşlı pantolonlar şu anda özellikle erkek pantolonlarında acayip moda. 2-3 ay düzenli giyildiğinde sert kumaş yumuşayıp vücudun şeklini alıyor. Hatta pantolonu yıkamayıp özel spreylerle veya buzluğa atıp dezenfekte ediyorlar. Yani bize pek uygun bir trend sayılmaz. Ama yine de mağazada 2 farklı markaya ait ‘raw denim’ modellerimiz var.

Bunun dışında kadınlarda ‘skinny jean’ler hâkim. Bu sezon ekose ve kabartma desenli ‘jean’ler de revaçta. Erkekler de ‘slim fit jean’leri tercih ediyorlar. Kamuflaj deseni de çok moda. Hem kadın hem erkekte deri efekti veren ‘coated jean’ler de bu sezon çok var.

TÜRKİYE’YE İLK DEFA GELEN MARKALAR

Kadın ‘fashion’ markası Amor Ethos ve erkek ‘fashion’ markası Velour By Nostalgi; denim markalarından Goldsign, Denham The Jeanmaker, Naked And Famous, Paige, Meltin’Pot, PRPS Goods, Paper Denim&Cloth, Siwy ve Engineered Garments; ayakkabı markalarından Miista, The Last Conspiracy, Royal Republiq, Report Footwear ve H By Hudson; aksesuar ve takı markalarından Goti ve Chris Habana; ‘fashion’ markalarından Shakuhachi , Drifter ve enfes şallara imzasını atan Juma, Industrie Denim ile ilk kez Türkiye’ye geldi.

Bu markaların hepsinde her fit model çalışıldığı için herkes, her markadan kendisine uygun model ve fitte jean bulabilecektir. ID mağaza personeli, özel bir denim eğitiminden geçirildiği için gelenlerin doğru fitte ‘jean’i kolaylıkla bulabilmelerine yardımcı oluyor.

Birkaç örnek vermek gerekirse

1) J Brand: Toparlama özelliğine sahip özel kumaşı sayesinde, her an fit ve sıkı bir görünüm sağlayarak popoyu yukarı kaldırıyor ve bacakları ince gösteriyor.
2) Siwy: Pantolonlarında kullanılan özel dikiş tekniği sayesinde popoyu küçük gösteriyor.
3) Hudson: Kapak detaylı cep modeliyle, dikkat çekici farklı bir görünüm sağlayarak popoyu küçük gösteriyor.

Hudson Denim

4) Paige: Deri detaylı taytlar, ‘legging’ler, hem moda hem de zarif ve şık gösteriyor, belinin yüksek ve lastikli olması karın bölgesini toparlıyor.

Paige Leggings

5) Current Elliot: Deri pantolonu giymek isteyen herkes giyebilir, illa ince bacaklı olmanıza gerek yok; ‘boyfriend’ model olduğu için ‘baggy fit’i sayesinde kullanışı çok rahat. Buna ek olarak Current Elliot ‘printed jean’leri (baskılı/desenli) ile ünlüdür. Ancak kalın bacaklı ve basenli vücut tipine sahip kadınlara, olduğundan daha geniş görünmelerini istemediğimiz için çok önermiyoruz.
6) Goldsign: Dünyaca ünlü jean tasarımcısı Adriano Goldschmied’in tasarımını yaptığı markadır. Çok kaliteli denim kumaşı sayesinde, hem şıklık hem de rahatlık arayanlar için çok doğru bir seçim.

JEAN ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Doğru ‘jean’i denemeden bulamazsınız! Yapmanız gereken her markanın fitlerini deneyip, sizin için doğru olanı bulmaktır. Her jean, her kişiye aynı şekilde yakışmayabilir. Sizin beden yapınıza uygun olan model mutlaka vardır. Yani üşenmeyip deneme kabinine girmek lazım.
Deneme kabininde dikkat etmeniz gereken birkaç nokta:

1) Jean’in bedeni mutlaka üzerinize tam olmalı, büyük beden olursa potluk; küçük beden olursa esneme yapar. Nasıl olsa genişler mantığıyla bir beden küçük almak yanlıştır, olması gerekenden sıkı olursa kumaş kendini zamanla açmaya başlar. Bu sebeple, doğru beden almak çok önemlidir.
2) Yüksek belin toparlayıcı özelliği olduğu için karın bölgesinde problem hisseden kişiler, genelde yüksek bel tercih etmelidir.
3) ‘Skinny’ modeller kalın bacaklı insanlara yakışmaz diye düşünülür fakat aksine, onları daha ince gösterir.
4) Bacak boyu vücuduna göre daha kısa olan kişiler, bilekte biten modellerden ziyade bacakları uzun göstermesi için paça boyu biraz uzun olan ‘bootcut’ (çizme paça) kesim ‘jean’leri seçmelidir.

‘Slim, skinny fit’ yani dar kesim ‘jean’ler, artık her vücut tipinin çekinmeden giydiği modeller oldu ama daha fit bir görünüm için koyu renkler tercih edilebilir. Daha maskülen bir görünüm arayan kadınlar ‘boyfriend’ model ‘jean’leri topuklu ayakkabı ile kombinleyerek de alışılagelmişin dışında bir tarz yakalayabilir. Klasik görünüm arayanlar ise ‘bootcut’ (çizme paça) kesimli ‘jean’leri giyebilir.

Erkeklerde ise bol ve rahat kesim ‘regular fit jean’lerin yanı sıra dünyada da çok trend olan ‘slim fit jean’ler çok beğeniliyor. Türk erkekleri henüz biraz yadırgasa da aslında daha fit bir görünüme sahip oluyorlar. ‘Slim’ hatta ‘skinny fit’ler, Türkiye’de de gittikçe yaygınlaşıyor. Zamanla bu kesimlerin daha çok tercih edileceğini düşünüyorum.

DENIM SÖZLÜĞÜ

Kot pantolon mu o da ne? Doğrusu denim pantolon ya da ‘blue jean’dir.
“Kot” ismi aslında İzmir’de bu tür pantolonları üretmiş olan “Muhteşem Kot” adlı firmanın Kot Pantolonları’ndan gelmektedir.

Raw Denim: Boyandıktan sonra yıkanma işleminden geçirilmeyen, uzun kullanım sonrası vücuda oturmasıyla tercih edilen bir denim türü.

Selvedge Denim: Modern dokuma tezgâhları yerine eski stil mekik dokuma ile çalışan tezgâhlarda üretiliyor. Bu kumaşlar daha dar olduklarından esneme payını maksimize etmek için “selvedge” kenarları birbirine dikiliyor, bu kenarlar kırmızı, beyaz, yeşil, kahverengi veya sarı iplikle birleştiriliyor. Gerçek ‘vintage jean’leri, ‘selvedge’ kenarlarından tanıyabilirsiniz.

Coated Denim: Deri görünümlü denim kumaşlara verilen ad. Kumaş, üzerine likra, reçine, wax gibi maddeler kaplanmasıyla deri kumaş gibi bir görünüme bürünüyor ama maliyeti deri kumaştan daha ucuz oluyor.

Jeggings: Denim görünümlü tayt.

Destroyed (Yırtık): Kesilmiş ya da parçalanmış gibi görünen jean.

Organik Denim: Tamamen organik koton kullanılarak doğal kumaşlardan yapılıyor, hiçbir şekilde suni gübre veya ilaç kullanılmıyor.

Bull Denim: Klasik denimlerdeki çapraz dokumada biri mavi biri beyaz olan iplik kullanılmasının aksine, kullanılan iplikler dokuma safhasından sonra boyanıyor. Böylece diğer denimlerde olduğu gibi arada beyazlıklar görülmüyor.

Merserize Denim: İpliğe parlaklık vermek ve kumaşı boyaya hazırlamak için denim kumaşının yakıcı soda ile yıkanmasıyla elde edilen bir denim kumaşı. Böylece kumaş boyayı daha iyi tutuyor ve daha uzun süre kalıcı oluyor.

Printed Denim (Desenli Denim): Üzerinde desen olan ‘jean’ler lazer tekniği ile kumaş yakılarak da yapılabiliyor. Boyama ve baskı metotları da uygulanabiliyor. Daha sade desenlere ek olarak rengârenk ekose, leopar, çiçek desenli pantolonlar da olabiliyor.

Flare: Geniş paça kesim jean.
Bootcut: Boru paça kesim jean.

Baggy, Loose, Tapered: Rahat/bol kesim jean.
Skinny, Slim: Dar kesim jean.

Back-Up Stil ve Alışveriş Danışmanı Tülin Kermen yazdı…>