Beslenmenize dikkat edip, spor yapıyorsunuz… Ama bir türlü düzenli kilo verip, forma giremiyorsunuz…Derdiniz buysa, çözümü hiç de zor değil! Zira vücut bileşiminizi analiz ederken; vücudunuzdaki kas, yağ ve su metabolizma hızını ölçüp, bundan çıkacak sonuçlara göre boy-kilo oranınızı tespit etmeniz mümkün.

İlk okuyuşta çok komplikeymiş gibi görünen bu ölçümleri elbette evde kendi başımıza beceremiyoruz! Peki ne yapıyoruz? Beslenme alışkanlığımızı bedenimizin dengesine göre planlamak için bir uzmana başvuruyoruz ve alacağımız verilere göre egzersiz, yemek düzenimizi programlıyoruz.

En Doğru Ölçüm İçin

• Yağ ölçümünden en az 4 saat önce yemek ve sıvı alımı bitmiş olmalıdır.
En az 4 saat önceden kafein, çay, kahve, sigara benzeri maddelerin tüketimi kesilmiş olmalıdır.
Ölçümden önce sauna, buhar banyosu, Türk hamamı, havuz, jakuzi gibi sıcaklığın fazla olduğu, vücut su ve sıvı seviyesini bozacak alanlarda bulunulmamalıdır.
Yağ ölçümünden en az 48 saat önceden alkol alımı bırakılmış olmalıdır.
Herhangi bir hastalık döneminde (ateşli hastalıklar, bulaşıcı hastalıklar vb.) veya bayanların regl döneminde (dönem bitiminden 3 gün sonraya kadar) ölçüm yapılmamalıdır.
Aşırı kafein tüketimi, aşırı egzersiz yapılması, (ölçümden 12 saat önce egzersiz sonlandırılmalıdır) stres, depresyon ve uyuşturucu madde tüketimi halinde yapılan ölçümler doğru sonuç vermemektedir.
İlaç kullanımı (özellikle hormonel ilaçlar, bağırsak düzenleyiciler ve kardiovasküler ilaçlar) olan kişilerde ölçüm yapılmamalıdır.
7 yaşından küçük çocuklar, 70 yaşından büyük kişiler, hamileler, diyalize bağlı yaşayanlar ve ödemi olan kişilerde ölçüm yapılmamalıdır.
Kalp pili olan kişilerde ölçüm yapılmamalıdır.

Back-Up üyeleri, Dr. Back-Up Görüntüleme Merkezi’nde mart ayı boyunca salı günleri, 13.00-17.00 saatleri arasında ücretsiz Kas ve Yağ Ölçümü yaptırabiliyorlar. Detaylı bilgi için (0212) 366 03 03’yı arayabilirsiniz.