Kilo vermenin en iyi yolu, bedenimize hak ettiği değeri vermek konusunda bir karar almaktır. Kilo kontrolünü sağlamak sanıldığı kadar zor değildir. Karar verip kendinize istediğiniz sonuçlara ulaşmak için yeteri kadar zaman tanımanız atacağınız en önemli adımdır. Kilo kontrolü sağlıklı yaşam alışkanlığı olarak hayatınıza girdiğinde artık kilo vermek için bir aceleniz kalmaz, zaten çabuk verilen kilonun çabuk geri alınacağını da öğrenmiş olursunuz.

Öncelikle doktor kontrolü sağlıklı kilo vermek konusunda birinci etken olmalıdır.

Aklımızda sağlığımızla ilgili soru işaretleri olduğunda kararlı bir şekilde devam etmek güçleşir ve motivasyonumuz bizi her an yarı yolda bırakabilir.

healthy-eating
• Sabah erken kalkın ve güne mutlaka az miktarda sağlıklı bir yiyecek veya içecek tüketerek başlayın.
• Aç kalmayın.
• Gün içinde minimum 2 ana öğün sabitleyin. Öğün aralarında sık sık az miktarda sağlıklı besin tüketin.
• Üç beyazdan yavaş yavaş kurtulmaya başlayın. Bunu yaparken bedeninize stres yüklüyorsanız canınızın istediği yiyecekleri çok sık olmayacak şekilde az miktarlarda tüketebilirsiniz.
• Besinlerinizi seçerken işlenmemiş gıda ürünlerini tercih etmelisiniz, besinleri doğada var olduğu haliyle tüketmek kilo vermede kilit nitelikte olacaktır.
• Bol miktarda sebze, uygun miktarda meyve, yeterli et ve hayvansal gıda, baklagiller ve tahıllar temel besin maddeleriniz olmalıdır.
• Kurutulmuş meyveler ve kuru yemişler iyi birer atıştırmalık ya da ara öğün olabilirler.
• Yeterli su tüketimi, dinlenme ve düzenli egzersizi de hayatınıza katarsanız bir süre sonra ortaya çıkan pozitif değişim karşısında gözlerinize inanamayacaksınız.

Bu adımların tümünü yavaş yavaş, düzenli ve kararlı bir şekilde hayatınızda uyguladığınızda hem fiziksel hem de ruhsal açıdan gözlemleyeceğiniz pozitif değişimler karşısında büyülenecek, sağlıklı ve kaliteli yaşamak, iyi beslenmek ve egzersiz yapmak sizin için vazgeçilemeyen bir eylem haline gelecektir.

Back-Up Spor ve Fitness Danışmanı Serhat Sıdal