Kilo vermem gerekiyor, hiç mi yağ almamalıyım? Almalıysam ne kadar almalıyım?

Yağ kelimesi nedense herkes tarafından korkunç bir kelime olarak algılanmaktadır. Halbuki yağlara diğer besin öğelerine duyduğumuz kadar ihtiyaç duyar, yaşamamız için gerekli enerjinin bir kısmını da onlardan sağlarız. Ayrıca yağ, yağda eriyen vitaminlerin ve gerekli yağ asitlerinin taşınması için de oldukça önemli bir besin öğesidir. Önemli olan, yağın her besin öğesi gibi doğru miktarlarda tüketilmesidir, ancak yağ fazla alındığında bizim için korkutucu bir kelime haline dönüşebilir.

Dengeli bir beslenmede günlük enerji ihtiyacının %25 ila 30’unun yağlardan alınması tavsiye edilir. Vücudumuzun ihtiyacı olan yağın yarısını besinlerin içeriğinden, diğer yarısını da saf yağ olarak alırız. Gereğinden fazla aldığımız yağ vücudumuzda depolanmakta ve şişmanlığa neden olmaktadır; şişmanlık ise birçok hastalığa zemin hazırlamaktadır.

1 gram yağ 9 kaloridir. Almamız gereken günlük kalori miktarını öğrendiğimizi farz edelim, bunun %25 ila 30’unun yağlardan alınması gerektiğini de biliyoruz. Bu durumda ne kadar yağ tüketmemiz gerektiğiyle ilgili bir tahmine rahatlıkla ulaşabiliriz.

Örnek vermek açısından bazı besinlerdeki yağ miktarlarına bir göz atalım: 100 gram az yağlı dana etinde 8; 100 gr bulgurda 1,2; 100 gram elmada 0,6; 100 gram cevizde 64 gram yağ vardır.

Yağ çok önemli bir enerji kaynağıdır, yeterli miktarda yağ tüketip gereken enerjiyi yağlardan aldığımızda fazla miktarda karbonhidrat tüketimini de engellemiş oluruz. Depolanmış yağlarımızı, yani fazla kilolarımızı egzersiz ve dengeli beslenmeyle yok etmek en sağlıklı yöntemdir. Fazla kilolarımızdan kurtulmak için ihtiyacımız olan ve aldığımız kalori miktarını hesapladıktan sonra, haftada 500 gram yağ kaybedecek şekilde, günlük aldığımız kalori miktarını hedeflediğimiz kiloya ulaşana kadar düşürmek en doğru yol olacaktır.

Back-Up Spor ve Fitness Danışmanı Serhat Sıdal