Havaların yavaş yavaş ısındığı Mayıs ayında da yeni önerilerimiz var…

porter_bar_barbecuePorter Bar & Barbecue
Bağdat Caddesi onlarca bara, onlarca mekâna birden ev sahipliği yapıyor. Bakıldığında mekânların hepsi birbirine benzer yerler gibi görülüyor ve iş böyle olunca seçim zorlaşıyor. İşte artık sizi bu zorluktan kurtaracak bir mekân önerimiz var: Porter Bar&Berbeque. Diğerlerinden farkına gelecek olursak, bu mekân barbeküsünü Teksas’tan özel olarak getiriyor ve özel odunlarla yapılan yemeklerde ayrı bir tat oluşuyor. Bunun yanında muhteşem bir aşçıya da sahip. Mekânın şefi Amerika’nın ve Londra’nın sayılı mekânlarında çalışmış olan Sertan Çavuşoğlu, damak tadımızı adeta büyülüyor. Et ve sushi konusunda oldukça iddialı olan mekanda özel kokteyl çeşitlerini de unutmamak lazım. Ustaca yapılmış kokteyllerin tadına bakma olanağı da sunan Porter, caddede yeni ve keyifli bir mekan olarak kendisini güzel bir yerde konumlandırmayı başarıyor. Açıldığı günden beri sadece yemek alanında değil eğlence konusunda da iddialı olduğunu gösteren Porter’da Cumartesi geceleri canlı Jazz performanslarını kaçırmamanızı öneririz. Canlı müzik etkinliklerinde rezervasyon yaptırmazsanız kapıda kalmanız olası.

toi-restaurant-loungeTOI Restaurant & Lounge
İstanbul’un en ayrıcalıklı mekânlarından biri olmaya aday olan TOI, oldukça çeşitli bir menü ile müşterilerinin karşısına çıkıyor. Menüsü İsmet Saz’a ait olan bu mekân, misafirlerine nefis dünya mutfağından çeşitli tatlar sunuyor. Mekan diğerlerine kıyasla muhteşem bir sunumla yemeklerinizi karşınıza getiriyor. Menüdeki her bir seçeneğiyle büyüleyen İsmet Saz, bu yemeklerin yanında eşsiz şarap seçenekleriyle de vazgeçilmeze adım atıyor. TOI Restaurant & Lounge, Pazar günleri haricinde her gün bu özel menüsüyle 18.00 ve 02.00 arası sizlere hizmet veriyor. Fakat küçük bir hatırlatma yapmakta da yarar var: Mekân son zamanların gözdelerinin arasında yer aldığından gitmeden önde rezervasyon yaptırmanız gerekiyor; aksi takdirde yer bulamama olasılığı yüksek.

L-Eclipse-BarL’ Eclipse Bar
Dünya üzerindeki her şubesi İngiliz kraliyet ailesi üyeleri, Kate Moss gibi insanlar tarafından ilgiyle karşılanan L’eclipse Bar, sonunda İstanbul’daki şubesini de açmış bulunuyor. Dünya’daki diğer örnekleri gibi İstanbul’daki şube de hemen ilgi odağı olmayı başarmış durumda. Mekân, özel kokteylleri, müzik performansları, her türlü sıra dışı davetleriyle her ülkeden insanın kısa kaçamaklar için geldiği yerlerin arasında yerini alıyor. Ayrıca mekânın içinde bir de VIP bölüm yer alıyor ve üyelerine özel ayrıcalıklar sağlıyor. Bu dünyaca sevilen mekâna da gitmeden önce rezervasyon yapmakta büyük fayda var.

Capricorn-OrtakoyCapricorn
Ortaköy’e yepyeni bir soluk getiren Capricorn, eşsiz bir menüyle müşterilerinin karşısına çıktı. Farklı bir ambiyansa sahip bu mekâna girildiğinde adeta denizin üzerinde yürüyor hissine kapılıyorsunuz. Mekân bir balıkçı lokantası olmaktan çok ‘sea food’, yani deniz mahsülleri restoranı olarak karşımızda. Neredeyse bütün deniz canlıları farklı servis ediliyor. Alışımışın dışında bir menüyle farklı bir servis sunan bu mekân misafirlerini daha kapıdan girdikleri an büyülüyor. Bizlere tam olarak Ortaköy’de aradığımız bir deneyim sunuyor.

Cafe-ZanzibarZanzibar
Damak tadına düşkün olanların tercihi ve adını bir Afrika adasından alan Zanzibar, Zorlu Center’daki şubesiyle müşterilerine hizmet ediyor. Zorlu dışında Caddebostan ve Göktürk’te de şubeleri olan Zanzibar, adından lezzet durağı olarak söz ettiriyor. Kahvaltılarının nefis tadı ve ev yapımı makarnaları menünün en tercih edilenleri arasında yer alıyor. Bunların yanında Fransız et yemekleri ve yanında adından oldukça söz ettiren salataları da sevilen yemekleri arasında. Bütün bunların yanında Zorlu Center’da yer alan Zanzibar, her çarşamba Kürşat Başar Orkestrası eşliğinde yemeklerinizi yeme olanağı sunuyor.

arola-restaurantArola Restaurant
Dünya’nın en zengin mutfak kültürüne sahip ülkelerinden İspanya Katalan bölgesinden İspanyol bir şefin açtığı ve zamanla başarısını, 2 Michelin yıldızı alarak kanıtlamış bir restoran zinciri olan Sergi Arola, İstanbul Raffles Otel’de kapılarını açtığı günden beri sade fakat harika bir dekor içerisinde ziyaretçilerini her anlamda büyülemeye devam ediyor. İspanya kültürünü yansıtan ağırlıklı olarak kullanılmış kırmızı ve boğa figürlerinin yanında, gözü yormayan sade fakat iddialı tasarımı sayesinde gastronomi dışında da keyifli vakit geçirmek isteyenlerin de uğrak yeri olmaya devam ediyor. Arola’da, klasik Akdeniz yemeklerini bir nevi İspanyol tapas formatına indirmeyi başaran ünlü şefin her yemekte mevsim sebzelerini kullanmaya özen göstermesi gözden kaçmıyor. İspanyolların adeta milli yemeği haline dönüşmüş Bravas Arola (ya da’ patatas bravas’),’steak tartar dana eti’ ve İspanyolların olmazsa olmazı ‘deniz mahsüllü paella’ mutlaka denenmeli.

sunset-grill-barSunset Brasserie
Özel günlerde ve iş yemeklerinde tercih edilen Sunset, menüsüne hızlı yemekleri de ekleyerek bizlere Sunset Brasserie’de kaçamak yapma fırsatı sunuyor. Sunset Brasserie, Fransız şefinin hazırladığı menüsüyle adeta küçük bir Sunset olarak karşımıza çıkıyor. En çok tercih edilen yemeklerinin fesleğen pesto eşliğinde sote edilen enginar ve ahtapot carpaccio olduğunu belirtmekte de fayda var. Ayrıca mekân kapalı bir alan olsa da öyle güzel bir şekilde dizayn edilmiş ki asla dış mekânları aratmıyor.

Back-Up Eğlence Danışmanı Handan S. Uzandaç