Flört dönemi, birbirinden hoşlanan kadın ve erkeğin ilişkiye başlamadan önce birbirlerini test ettikleri yani kendilerini ifade ettikleri ve tanıttıkları dönemdir. Flört dönemi sağlam bir ilişki başlangıcı yaratmak için oldukça önemlidir. Bu dönemde belirlenen gizli sınırlar, değerler ve iletişim şekli ilişkilerin devamında belirleyici olur. Flört döneminde yaratılan izlenimler değişmesi zor intibalar haline gelir. Nasıl ki ilk izlenim testinde negatif duygular beslediğimiz bir insanı sonradan sevsek bile ilk küçük yanlışında ‘zaten hiç sevmemiştim’ hissine kapılırız, flört döneminde de bilinçaltımıza kazınanlar kolay kolay değişmez; değişse bile ufacık bir tetiklemede eski yargılar ortaya çıkar.

Flörtün gerçek niyeti karşı tarafın ilgisini ayakta tutmaktır. Flört döneminde kişiler karşı tarafın bir ilişki kurmaya, sorumluluk almaya değip değmeyeceğine karar verirler aslında. Bu nedenle flört dönemi tam yakınlık ve mahremi paylaşma değil, daha çok mesafeli, gizemli ve sonrası için merak uyandıran bir dönem olmalıdır. İnsanların birbirini tanıma ve yakınlaşma süreleri vardır; her ne kadar kısa sürede çok şey paylaşılmış hissedilse de çok kısa sürede, gereğinden fazla yakınlaşan çiftlerin aynı hızla birbirlerinden uzaklaştıklarını görürüz. Bu nedenle flört, yakın ilişki kurma değil; heyecan, ilgi ve ifade etme süreci olarak yaşandığında daha keyifli olacaktır.

Flört ederken ilk dikkat etmemiz gereken fazla istekli görünmemektir. Flört küçük hamleler ile başlamalı, karşı tarafla uyumlu bir şekilde ilerlemelidir. Flört döneminde karşı tarafın her adımına aynı etkide bir adımla cevap verilmeli ve uyum yaratılmalıdır. Karşınızdaki insandan daha istekli ve hazır görünmek, ilişkiyi fazla ciddiye aldığınızı işaret eden hareketlerden kaçınmak gerekir ve flört eğlenceli olmalıdır. Flört, açıkça birlikte olmayı teklif etmekten farklıdır, hafif alaycı ve nazlı olmayı gerektirir.

Flörtün ilk dönemi eşleşme, ayak uydurma ve benzerlik yaratma dönemidir. Bu dönemde birbirinizle uyumlu olup olmayacağınıza karar vermeli ve bu kararı verirken tam olarak teslim olmamalısınız. Flört ederken eğlenebilen ama arada mesafe bırakan ve gizem yaratarak merak uyandıran kişiler, arzulanır ve ilgisini kazanmak için emek harcanır. Her birey emek harcadığı ve buna değecek olan kişilerle olmak ister.

Flört ederken kendinizi olmadığınız biri gibi tanıtmayın. Unutmayın, içsel olarak inanmadığınız hiçbir şey üzerinize yakışmayacaktır. Olduğunuz gibi olun, fakat olabileceğinizin en iyisi olun. Yazılarımda sık sık tekrar ettiğim gibi ‘Sizi olduğunuz halinizle sevecek biri olmadığını düşünüyorsanız, rol yapmaya değil kendinizi değiştirmeye bakın!’.

Her bireyin kendi flört stili olmalıdır. Çünkü herkesin öne çıkan, dikkat çeken özellikleri farklıdır. Bu özelliklerimizi belirleyerek öne çıkarmak gereklidir; güçlü ve etkileyici yönlerinizi keşfedin ve onları öne çıkarın. Etkileyici yönlerinizi keşfedebilmeniz için kendinize aşağıdaki soruları sorun, bu soruların cevabı sizin kendinizi iyi hissettiğiniz halinizi keşfetmenize yardım edecektir. Kendinizi ne kadar iyi ve rahat hissederseniz, karşı tarafı o kadar etkileyebilirsiniz.

– En son kendinizi en güzel, en karşı konulmaz hissettiğiniz anı hatırlayın: Neredeydiniz, üzerinizde ne vardı, fiziğiniz nasılsı, nasıl davranıyordunuz, insanlar size nasıl davranıyordu, etkileyici olduğunuzu nereden anladınız?

Eğlenceli ve pozitif geçmesi gereken flört döneminde henüz kendinizi tam olarak tanıtmadan, karşı tarafı problemlerinizle tanıştırmayın. Kendinizden, yaşam şartlarınızdan, işinizden ve ailenizden şikâyet etmeyin. Bu şikâyetler zaten mutsuz ve hayatının diğer alanlarında başarı sağlayamamış biri gibi görünmenize neden olur. Kimse mutsuz birinin hayatında olmak ve problemlerini paylaşmak istemez. Aslında herkesin istediği mutluluk ve kendine yeten biridir.

Back-Up İlişki ve Ebeveyn Danışmanı Cansu Yağız yazdı…