Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte kilo verme, forma girme gibi konularda araştırmalar yapılmaya başlanır, diyet listeleri gözden geçirilir. Bunu bir stres haline getirmeden yapmak fayda sağlayacaktır kuşkusuz. O zaman en basit ve uygulanabilir birkaç ipucu vermek isterim. Ufak bir değişiklikle esasında çok büyük adımlar atmış olacağınızı unutmayın…

Herkes için geçerli ama özellikle çalışan kişiler sabahları açık havada yürüyüş yaparak güne başlayabilirler. Sadece çalışanları için değil dünyadaki tüm canlılar için egzersize başlama anı uyandığımız andır. Kahvaltı öncesi tempolu bir yürüyüş hem güne enerjik başlamaya hem de formda kalmaya yardımcı olur.

ss-1705-2Mutlaka yataktan kalkmadan önce uyandığımızda gerinmemiz gerekir. Gerinme vücudumuza yapabileceğimiz en iyi egzersizlerden biridir. Doğadaki canlıları da incelediğimiz zaman, günün belli zamanlarında da bu gerinme hareketini yaptıklarını görürsünüz. Gerinme hareketi hem vücudumuzu güne hazırlar hem de çok iyi bir kas çalışmasıdır.

Gerinme hareketinden sonra eğer vaktiniz varsa daha erken kalkıp, gidebilecekseniz düzenli egzersiz yaptığınız bir ortamda veya dışarda yürüyüşler yapmanızı öneririm. Bunların hiç biri olmuyorsa veya hava şartları müsait değilse, evde sadece 3 m2’lik bir alanda kendi vücut ağırlığınızı kullanarak yüzlerce hareket yapabilirsiniz. Eğer erken uyanamıyorsanız en azında kalkış saatinizden 15 dakika önce kalkarak, hiç olmazsa eklemlerinizi hareket ettirerek çalıştırmak güne daha zinde ve hazır bir şekilde başlamaya sebep olacaktır. Bunu mutlaka aynı dişlerimizi fırçalamak gibi, yüzümüzü yıkamak gibi bir alışkanlık haline getirmemiz gerekir.

Bunları yapmadığımızda gecenin ve uykunun verdiği ağırlık aynı zamanda uyanan soğuk bedenimizle direk güne başladığımızda belki de farkına varmadan kendimizi sakatlayacağımız bir durumla karşılamamız mümkün.

Ayrıca çalışan kişiler öğle arasında pek çok farklı egzersiz yapabilirler. Düzenli çalışma saatlerinde çalışan kişilerin öğle tatilleri 1 veya 1 saat 15 dakika gibi olduğunu düşünürsek; eğer imkanları varsa yanınızda götürdüğünüz spor ayakkabı ile öğle ya da yemek tatilinin ilk 30 dakikasını yürüyüşle değerlendirmenizi öneriyorum. Yürüyüş yemekten önce yapılmalı. Aç karnına yapılan yürüyüşler vücutlarının forma girmesinde de faydalı olacaktır. Eğer yürüme imkanınız yoksa veya yapamıyorsa, ofis içerisinde mutlaka merdiven çıkmalısınız.

Back-Up Spor ve Fitness Danışmanı Serhat Sıdal