Günümüzde hanımların çoğu kışlık malzemelerini evde yapmaya özen gösteriyorlar. Endüstriyel ürünleri tüketmek yerine daha sağlıklı olan doğal malzemelerle yapılan gıda maddelerinin tercih edilmesi çok normal elbette. Artık evlerde de kolaylıkla yapılabilecek gıdalar arasında çeşitli sosları ve salçaları da saymak mümkün. Evde salça yapımı konusunun detaylarından da bahsedelim.

Domateslerin ve etli biberlerin taze ve bol olduğu yaz günlerinin sonları evde salça yapımı için en uygun zamandır. Evde hazırlayacağınız salçaların içinde hiçbir katkı maddesi olmayacağından gönül rahatlığıyla tüketebileceksiniz. Yemeklerinize ayrı bir lezzet katacak olan salçaların yapımı da oldukça kolaydır. Yaz aylarının sonuna doğru domatesler ve etli biberler oldukça bollaştığından fiyatları da ucuzlamaktadır. Bu ucuzlama size alacağınız domates ve biberlerde herhangi bir hormon kullanılmadığının da göstergesi olacaktır, hatırlatalım. Salçalık domates ve biber aldığınızda yapmanız gereken ilk iş onları güzelce yıkamak ve üzerinde kalan toz, pisliği arındırmak olmalıdır. Suları süzüldükten sonra salçalarınızı ayrı ayrı yapacağınız için uygulayacağınız işlemler de farklılık gösterebilir.

salcaDomates Salçası Tarifi
Domateslerinizi yıkayıp temizlerken aynı zamanda saplarını da ayıklayarak salça yapımının ilk aşamasını tamamlamış olacaksınız. Domateslerinizi büyüklüklerine göre ikiye ya da dörde bölerek derince bir kap içine yerleştirin. Kabuklarından ayrılması için birkaç gün bu kapta bekleteceğiniz domatesleri ara sıra karıştırmanızda fayda olacaktır. 3-4 gün içinde iyice yumuşayacak olan domatesleri, ince delikli büyükçe bir süzgeç yardımıyla kabuklarından ve çekirdeklerinden ayıracaksınız. Kabuğu ve çekirdeğinden ayrılan domates, kırmızı bir püre ve sarı bir su bırakacaktır.

Bundan sonraki aşamada elde ettiğiniz malzemenin, bir tülbent ya da bez torba yardımıyla suyunun süzülmesi gerekmektedir. Suyu iyice süzülen domates pürenizi salça haline getirmek için bundan sonra domates salçası yapılışı için uygulayabileceğiniz iki yöntem mevcuttur. Domates pürenizi tepsilere boşaltıp, tuzunu ekleyerek güneşte bekletebilir ya da derince bir tencere içinde kaynatarak salça haline getirebilirsiniz. Güneşte kurutacaksanız üzerine bir tülbent örtüp ara sıra karıştırmanız doğru olacaktır. Kaynatarak salça yapıyorsanız sık sık karıştırarak dibini tutmasını engellemelisiniz.

Back-Up Lezzet Danışmanı Şef Ceyda Baza