Evet, artık şapka sadece Kilise veya Sinagog düğününe giderken takılmıyor! Her yerde, her mevsim, her trendde karşımıza çıkıyor. Özellikle yazın hasır şapka modası önümüzde. Gözümüz alıştı hoşumuza da gitmeye başladı değil mi? İşte bu yüzden sizlere şapka kullanımı hakkında birkaç ipucu vereceğim. Hazır mısınız?

Öncelikle şapka takıyorsanız diğer aksesuarları küpe ve saç aksesuarları, makyaj gibi daha sade kullanmalısınız aksi takdirde, eski model oyuncak bebeğe benzersiniz.

Şapkalar, gündüz şapkaları, gece şapkaları, abiye şapkalar ve görevi olan şapkalar birbirinden ayrıdır. Görevi olan şapkalara örnek olarak balıkçı şapkasını yağmur yağmıyorsa takmanın bir anlamı yoktur. Şapka çeşitlerini kumaş ve şapkanın üzerindeki aksesuarlara göre ayırabilirsiniz. Abiye olanlar daha parlak veya kaliteli kumaştan olabilir. Genelde renkli saten biye veya parlak taşlı bir iğnesinden de tanımanız mümkündür.

Şapka alırken kafanıza tam olmasına dikkat edin. Şapkayı taktıktan sonra başınız sağa sola sallayarak büyük olup olmadığınız kontrol edebilirsiniz. Siperlik kısmının gözünüzü kapatmaması gerekmektedir. Modele bağlı olarak kulağın tamamını örtmemesi gerekmektedir.

Hasır şapkalarda sert olmamasına dikkat edin. Ama yumuşak olmasına da aldanıp kıvırıp çantanıza koymayın sakın. Şapka çantada taşınacak bir aksesuar değildir, seyahate bile çıkıyor olsanız kullanacağınız şapkayı mutlaka kafanıza takarak ya da yanınızda taşıyarak muhafaza etmelisiniz.

Gelelim şapka temizliğine. Genelde şapkalar kuru temizleme yapılırlar. Eğer benim gibi onlarca şapkanız varsa kuru temizlemeci parası için yüklü bir bütçe ayırmanız gerekecektir. Bir diğer çözüm yün şapkalarınızı birkaç dakika kaynayan çaydanlığın buharına tutuktan sonra elbise fırçasıyla temizledinizmi tertemiz olacaktır.

Şapkaları saklamanın en güzel yöntemi duvara asmaktır. Böylelikle formları bozulmaz. Yazlık kışlık şapkalar içinse güzel şapka kutuları almanızı sağlık veririm şapkanın kafa kısmını ince paket kağıdıyla doldurursanız kutu içinde formları bozulmaz.

Şapkanızı çıkardığınızda saçlarınız elektrik çarpmışa dönüyorsa. Elektriklenmeyi önleyen spreyleri (ki be John Frida kullanıyorum) saçınızın ve şapkanızın iç kısmına sıkmanız tavsiye ederim.

Benim şapkalarla ilgili sırrım ise şapkamın içine parfüm sıkmaktır. Şapkamı çıkardığımda mutlaka deneyen birileri olur ve nedense herkes şapkayı kafasına takmadan önce koklar işte o zaman hep aldığım iltifat ne güzel kokuyor bu şapka olmuştur.

Eldivenin Geçmişi, Geleceği

1500’lerde kadınlar çanta ve ayakkabı delisi değillerdi 2000 çift eldiveni olan kraliçe Elizabeth gibi eldiven delisiydiler. Şahsen eldiven çok severim doğrusu Instyle İngiltere dergisinde öğrendiğim bazı bilgiler ışığında bugün birazda eldivenler hakkında konuşmak istiyorum.

Eldiven elleri korur, bakımlı ve güzel kalmasını sağlar. 1930-40’larda Hollywood sardı eldivene Marlene Diettrich takın elbisesi ve deri eldivenleriyle kameralara poz veriyordu. Aradan yüzyıl geçse de o görüntü hala moda.

1960’larda Jackie Kennedy iki aksesuarı en yukarı taşıdı. Bunlar beyaz eldiven ve inci kolyeydi. Asaletin günlük hayatta da uyduğunun göstergesiydi. Eldiven yaz kış kullanılır yazın dantel eldiven elinizin güneşten korunmasını sağlar ve kıyafetinizi tamamlar.

Sonra Madonna parmakları kesik eldivenlerle 80’lerin modasına bir çivi çaktı. O zamanlar kim unutabilir ki Michael Jakson’un parlak eldivenlerini! O eldivenlerle tutuğu mikrofondaki sesi, ettiği dans daha etkili oluyordu sanki değil mi?

Günümüzde eldivenleri birçok modacı kullanıyor 90’larda Karl Lagafeld Chanel için manken Naomiye dirsek üstüne kadar uzayan şeffaf eldivenlerle dikkati çekti. Ardından Lanvin, Diana fon Fustenberg gibi birçok modacı hala kullanmakta.

Son olarak eldiven zaman içinde çok yol kat etti asaletin simgelerinden biri olarak görülürken, seksiliğin en önemli elemanı oldu, ardından kıyafetleri tamamlayıcı özelliği keşfedildi. Asıl amacı olan sıcak tutmak olduğu en son akla gelen şey oldu.

Back-Up Stil ve Alışveriş Danışmanı Tülin Kermen