Şık olmak istiyorum ama aşırıya kaçmamak da istiyorum, ne yapmalıyım?

Aslında iş, şıkmış gibi yapmaya gelince, ‘jean’ her zaman işe yarar; hele ‘blazer’ ceket giyerseniz… Ama şıklık durumu ofisi kapsıyorsa, ofiste jean giyinmenin kuralları vardır.

1) Koyu renk jean olmalı.
2) Skinny jean’ler moda olabilir ama iş hayatında çok dar pantolon uygun olmaz.
3) Jean’i şık aksesuarlarla kombinlerseniz iş hayatına uygun olur.
4) Jean’i lastik pabuç ile giyinirseniz daha da sporlaştırmış olursunuz. Bu yüzden işte lastik pabuç olmaz.

İş görüşmesinde nasıl giyinmeli?

1) Kadınsı olmaktan kaçınmayın. ‘Kadınsılık’ derken seksi görünümden bahsetmiyorum; sadece kendi cinsiyetinden emin olmak ve gizlememeyi vurguluyorum.
2) İş hayatında aksesuar sayısı üçtür; fazlası fazladır. Göze batar!
3) Klasik seçimler en güvenli giyimdir. Ama içine giyineceğiniz trend veya renkli bir gömlek tüm görüntüye hareket katabilir.
4) İş giyimine uygun ayakkabı: Önü, arkası, yanı açık pabuç iş hayatında olmaz. 5 cm topuk, ayak için en sağlıklı yüksekliktir. Yani 10 cm topuk, uygun olmaz. Lastik pabuç, dore/lame, apreski, kovboy çizmesi ve türevleri uygun olmaz. Bunların dışında her ayakkabı olur.

Topuklu ayakkabıyla rahat etmenin imkânı var mı?

Yardımcı ürünler kullanabilirsiniz. Gehwol’ün yüksek topuklu ayakkabılar için ürettiği Ayak Tarağı Koruyucusu bu seçeneklerden biri. Ürünün silikon jel yastıkları, topuklu ayakkabının, ayak tabanınızın ön kısmında sebep olduğu yanmayı ortadan kaldırdığı gibi kaymayan yapısı sayesinde ayaklarınızın, ayakkabının içinde öne doğru kaymasını da engelliyor. Her iki tarafı elastik kumaşla kaplı olan polimer-jel, sadece 2 mm kalınlığa sahip olduğundan her ayakkabıya rahatlıkla sığıyor. Tarak bölgesini sürtünme ve basınca karşı koruyan ürün, ayağın çabuk yorulmasına ve oluşabilecek ağrılara engel oluyor, ayrıca yıkanarak tekrar tekrar da kullanılabiliyor.

‘Pazartesi Sendromu’nu giyim ile atlatabilir miyim?

En iyi kıyafetlerinizi giyinerek ve en bakımlı halinizle ‘Pazartesi Sendromu’nun üstesinden gelin. Giyinmek motivasyonu artıracak en önemli eylemdir, unutmayın!

Doğru parfümü nasıl bulabilirim?

Size en yakışan parfümü etrafınızdakilerin tepkileri ve o parfümün başınızı ağrıtıp ağrıtmayacağıyla ölçebilirsiniz. Bir de kıyafetlerinizin üzerinde bıraktığı kokuyu seviyor musunuz ona bakmalısınız. Bir günde 2 parfümden fazla denemeyin. Deneyecekseniz de arada kahve çekirdeği koklayın ki yeni kokuyu beyniniz algılayabilsin. Mutlaka parfümü kendi teninizde deneyin.

Back-Up Stil ve Alışveriş Danışmanı Tülin Kermen yazdı…