Boot camp ya da asker antrenmanı, askeri egzersizlerin ve askeri egzersiz mantığının uyarlanmış halidir. Asker antrenmanında amaç patlayıcı ve zorlayıcı egzersiz metotları ile forma girmek ve formda kalmaktır. Asker antrenmanlarını evde, sokakta ya da uygun alan olan herhangi bir yerde yapabilirsiniz.

Boot camp antrenmanları;

Vücudu forma sokar.
 Dayanıklılık sağlar.
 Kasları daha belirgin hale getirir.
 Yağ yakımını artırır.
 Kişinin kendini mutlu hissetmesini sağlar.
 Eğlenceli bir branştır.

Düzenli olarak haftada 3 gün yapılan boot camp antrenmanı ile birkaç ay içinde vücudumuzdaki olumlu değişiklikleri görmeye başlarız. Tabi buna ek olarak doğru beslenmeyi de katmalıyız.

Asker antrenmanının diğer egzersiz metotlarından farkı nedir?

Özgür olarak ve sadece kendi vücudunuzu kullanarak veya istenirse çok az sayıda aleti kullanarak her yerde yapabileceğiniz egzersizlerdir. Herhangi bir spor salonuna ihtiyacınız yoktur. Evde, odanızda, ofisinizde yapabilirsiniz ve aynı zamanda dışarıda her mekânı da kullanabilirsiniz. Hareketler doğaldır. Bu hareketler; bütün atlama hareketleri, bütün koşma ve sıçrama hareketleri, itme, çekme, çömelme, adım atma, fırlatma hareketleridir. İnsan doğasının gün içinde mecbur kalarak ya da kalmayarak kullandığı tüm hareketler bu branşın içindedir. Bunlara uzanma, gerinme ve en önemlisi başlarken iyi bir ısınma, yine bitirirken de iyi bir soğuma ve stretching de eklediğimizde, bedenimizi kullanarak yaptığımız ve işimize kısa sürede yarayacak bir antrenman yapmış oluruz. Bütün hareketler kişiye uygun yoğunlukta ve uygun biçimde kombine edilerek gün aşırı yapılabilir.

Sürekli değiştiği ve klasik metotlara bağımlı kalmadığınız için hareketleri hem eğlenerek yapıyorsunuz hem de daha iyi vakit geçiriyorsunuz. Bu egzersizleri düzenli uyguladığımızda diğer metotlara göre vücudumuzun yağ yakması ve forma girmesi çok daha çabuk ve hızlı olur.

Bunları doğru yapabilirseniz boot camp’ten kısa zamanda sonuç alabilirsiniz.
Back-Up Spor ve Fitness Danışmanı Serhat Sıdal yazdı…