Her pazartesi diyete başlamak gibi yeni bir yıla girerken de hep yeni bir şeyler yapmak hevesinde oluruz.
Bundan dolayı önerim; bu yıl kendinize söz verin ve bir iyilik yapın; “Hareket etmeye” karar verin… Spor veya egzersizi nerede yaptığınızın önemi yoktur. Yeter ki karar verip uygulamaya geçme motivasyonumuz yüksek olsun.

Spor salonlarına sadece spor yapmak için gitmeyiz sosyal bir çevreye ait olmak, arkadaşlar gidiyorsa onlarla birlikte olmak, karşı cinsle arkadaşlık kurmak, statü, kilo vermek, kilo almak, vücut geliştirmek, serbest zaman değerlendirmesi gibi birçok farklı nedenden dolayı üye oluruz. Pek az sayıda insan fiziksel olarak koyduğu hedeflere ulaşmak, bu büyüleyici duygunun tadını çıkarmak, eski kalitesiz günlerine dönmemek için, nerdeyse her gün gelip sporlarını yaparlar. Büyük bir grup için ise salon içindeki atmosfer, ekipmanların yeterliliği, eğitmen kalitesi, hijyen, sunulan servisin kalitesi gibi birçok etken, başlangıçtan sonra spora devam edip etmeme konusunda büyük öneme sahip konular olacaktır.

ss_1801Ancak bütün bunların dışında bilinmelidir ki spor yapmak zaman ve motivasyon gerektirir. İnsan kendi bedeni, yaşam kalitesi ve geleceği için fedakârlık yapmak zorundadır.

İnsan bilmediği bir konuda zorlanmak ve kaybolmak istemez, hâkim olduğu ve anlayabildiği konulara daha çok ilgi duyar ve onları daha çekici bulur. Eğer neyi, ne kadar ve ne için yaptığınızı bilirseniz, başarıya ulaşma şansınız artar. Bilmediğiniz ve zaten zorlandığınız bir alanda bırakıp kaçmak en kolayı ve rahatlatıcı olanıdır ancak spordan ve hareketten kaçma şansımızın olmadığını her fırsatta anlatmaya çalışıyoruz.

Bana göre hareket etmenin ve egzersiz yapmanın yeri ve zamanı yoktur. Tabii ki açık havada ya da spor salonlarında son teknoloji aletlerle eğitmenler eşliğinde yapılan spor çok daha efektif olacaktır. Ancak bu demek değildir ki bu imkânlara sahip değilseniz spor yapamazsınız.

Evimizdeki birçok gereçle vücudumuzdaki birçok kası çalıştırmak mümkündür. Ayrıca vücut ağırlığımızla yapacağımız şınav, mekik, barfiks, squat gibi hareketlerle oldukça verimli çalışmalar yapabiliriz. Aletlere gereksinim duyduğumuz zamanlarda da evdeki kitaplar, su petleri, süpürgemiz, sandalyelerimiz de gerekli şekilde kullanıldıklarında bize birer spor ekipmanı olabilirler. Önemli olan hangi kaslarımızın hangi hareketlerle çalıştırıldığını bilmek ve doğru uygulayabilmektir.

Back-Up Spor ve Fitness Danışmanı Serhat Sıdal