Kışı en güzel hali ile yaşamak isteyenler için kayak sporu büyük önem taşımaktadır. Kayak yapmak içinse sadece yurt içindeki değil, yurt dışındaki mekanları da değerlendirebilirsiniz. Bu amaçla sizler için hazırlamış olduğumuz yurt dışı seçeneklerine göz atabilirsiniz. Yurt dışı tatil planı kapsamında değerlendirebileceğiniz uzak olmayan ve oldukça ekonomik fiyat aralıklarına sahip kayak merkezleri bulunmaktadır.

Bansko_336663158Bulgaristan / Bansko
Kayak yapmak için uzak bir ülkeye gitmeye gerek yok. Bulgaristan’ın en büyük kayak merkezinin yer aldığı Bansko’da, görkemli dağlara meydan okuyabilirsiniz.

Bansko Kayak Merkezi, Bulgaristan’ın en büyük ve iddialı kayak merkezi olup 2014 Kış Olimpiyatları için onay almıştır ve Avrupalı kayakçıların yeni favorisidir. İsmini dünya şampiyonu Alberto Tomba’dan alan 2.600 metreye yükseklikteki siyah zorluk dereceli meşhur kayak pisti Tomba, Bansko’da bulunur.

930 metre rakımlı Bansko, Bulgaristan’ın ünlü Pirin dağlarının yamacında yer almaktadır. Bansko’da kayak ve snowboard alanında 990 ile 2.600 metre arasında her zorluk derecesinde pist mevcuttur. Bunların en ünlüsü, ismini Alberto Tomba’dan alan, siyah zorluk dereceli Tomba Pisti’dir. 6’sı mavi, 5’i kırmızı ve 2’si siyah renkli olmak üzere toplam 13 pist bulunmaktadır. Pistlerin toplam uzunluğu 65 kilometredir. Tesiste 3 adet telesiyej, 8 adet kayak teleferiği ve 1 adet de yolcu teleferiği bulunmaktadır.

Tesisin teleferik kapasitesi oldukça iyi durumdadır ve saatte toplam 14.200 kişi taşıyabilmektedir. Teleferikler 08:30-16:30 arası açıktır. Bansko Kayak Merkezi Aralık ve Mayıs ayları arasında hizmet vermekte olup pistlere uygun açılarda ve konumlarda
yerleştirilmiş 44 adet TechnoAlpin yapay kar makinesi karın yetersiz olduğu hava koşullarında bile keyifle kayak yapabilme konforunu sağlamaktadır.

Bansko, bölgenin diğer kayak merkezleri olan Borovets ve Pamporovo’ya nazaran daha iyi kayak olanakları, muhteşem doğası ve tarihî kasabası sebebiyle tercih edilmektedir.

Hava koşullarına bağlı olarak, bazı pistlerde 18:30-21:30 arasında gece kayağı yapma imkânı da bulunmaktadır. Snowboard tutkunları içinse Funpark’ta muhteşem bir parkur bulunur. Ayrıca, Bansko Kayak Merkezi’ne çocukları ile birlikte gelen aileler için 4-7 yaş arası çocuklara özel Ski Oyun ve Kayak Öğrenme Parkında gözetmenlerin kontrolünde 3 adet çocuk telesiyeji hizmet vermektedir. Çocuklarına ders aldırmak isteyen ebeveynler bu parklarda çocuklarını bireysel derslere ya da grup derslerine yazdırabilirler.

Jahorina-3474766Bosna-Hersek / Jahorina
Balkanların en büyük kayak ve kış turizm merkezi olan Jahorina’ya hayran kalacaksınız… Spor ve Olimpiyat merkezi Jahorina, Saraybosna’daki Jahorina Dağı’nda bulunmaktadır. Saraybosna ve Jahorina Dağı 1984 yılında 14. Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmıştır ve günümüzde de Balkanların en büyük kayak ve kış turizm merkezidir.

Dağın en yüksek zirveleri olan Ogorjelica 1.916 metre; Sjendiste 1.910 metre; Kosuta 1.907 metre ve Crni Vrh 1.788 metre rakımlıdır. Kış sezonunda Jahorina Dağı’nda kar kalınlığı 170 gün boyunca ortalama 3 metreyi bulmaktadır.

20 km uzunluğunda mükemmel bir kayak pistine ve saatte 10.000 kişi tasıma kapasiteli 9 adet teleferik sistemine sahip Jahorina’da sizleri eşsiz bir kayak keyfi bekliyor. Jahorina Dağı Kasım ayından Mayıs ayına kadar yıllık ortalama 170 gün kar altında kalır. On yıllık ortalama kar yüksekliği 106 santimetredir.

Yoğun ve devamlı kar yağışı sayesinde Bosna Hersek’teki dağlar Kasım ayından Mart ayına kadar kış sporları için harika bir iklim sunar. Saraybosna’da yapılan XIV. Kış Olimpiyat Oyunları o zamana kadar yapılmış en başarılı olimpiyat oyunlarıydı. O günler çoktan geçmiş olsa da o güzel yamaçlar hâlâ orada. Kayak ruhu hâlâ Saraybosna’nın Bjelasnica, Igman ve Jahorina dağlarında yaşıyor. Birçok alanda hizmet veren modern konaklama tesisleriyle Saraybosna’daki kayak merkezleri, Güneydoğu Avrupa’da sektörün en iyilerindendir.

Bosna Hersek’te kayak yapmanın hızlı, eğlenceli ve ucuz olması, burayı yabancı turistler için önemli bir durak haline getirmiştir.

Courchevel-3575725Fransa Alpleri
Courchevel

Courchevel Tesisleri Fransa’nın ve dünyanın en önemli kış tatil merkezidir. Kayağa yeni başlayanlar için ideal olan bu merkezde kolay pistlerde teknik hareketler öğrenilebilir. Ana pistler ise çok iyi bir kayak deneyimi sunmaktadır. 1.850, 1.650 ve 1.550 metre yükseklikte üç kayak merkezine sahip olan tesiste çok iyi kayak bilenler için uygun yükseklik 1.850 metre iken, 1.650 metre yükseklikteki merkezde bir kayak kasabası havası yaşayabilirsiniz. Kayak sezonu aralık ve nisan ayları arasında olup fiyatlar 1.550 metrede 1.850 metreye göre daha düşük seyretmektedir. Merkez 3 teleferik, 69 oturmalı lift, 93 çekmeli lift ve 35 telesiyeje sahiptir. 45 lüks oteli ile 1 milyondan fazla turist ağırlayan tesis, yüksek kaliteli kayak alanları ve atlama pistleri ile dünyanın en geniş kayak alanını oluşturmaktadır. Üç Vadinin en modern kayak merkezi olan tesiste bir de kayak okulu mevcut. Merkezde ayrıca dünyaca ünlü barlar, gece kulüpleri, restoranlar, alışveriş merkezleri de bulunmaktadır.

Val D’Isere
Val D’Isere, kayağa yeni başlayanlar için zorlu olsa da profesyonel kayakçılar için dünyanın en iyi kayak merkezlerinden biri olarak gösterilebilir. La Grande Motte, bölgenin en yüksek yerinde bulunur. Amatör kayakçılar kayağın teknik temellerini La Dailla ve Bellevarde pistlerinde uluslararası kayak okulu hocalarından öğrenme fırsatını yakalayabilir. 1992 kış olimpiyatları, 4 teleferik, 49 telesiyej, 41 teleski, 6 lifte sahip olan kayak merkezinde düzenlenmiştir. Merkezde çok sayıda mağaza, restoran, bar, kafe, sinema, gece kulübü ve yüzme havuzu hizmet vermektedir. Ayrıca buz pateni, hokey, paraşüt vb. aktiviteler de yapılmaktadır.

Yüksek konumu sayesinde kış ayları boyunca karsız kalmayan Val d’lsere, benzersiz bir kış tatili imkânı sunuyor. Fransız mutfağında ayrı bir yeri olan Savoy Bölgesi’nde bulunan Val d’lsere, kaliteli restoranlarıyla lezzetin aranan adresi. Meydandaki bar ve kafeler de canlı gece hayatının örnekleri olarak karşınıza çıkıyor. Dar sokaklarda kısa bir yürüyüş yaptıktan sonra Cumartesi günleri kurulan pazarda ev yapımı ürünler bulabilirsiniz.

shutterstock_92271121Megeve
Megeve, Chamonix ile birlikte Mont Blanc’ın en sevilen kayak merkezidir. Fransa’nın İsviçre ve İtalya sınırına yakın bu küçük kasabası, kayak merkezinin yanı sıra doğası ve yerel kültürüyle de dikkat çekiyor. Kasaba, 18’inci yüzyıldan bu yana Avrupa sosyetesinin uğrak yeri haline gelmiştir. Benzerlerinden farkı, meşhur Alp köyü görünümünü ve zarafetini hala koruyor olmasıdır. 1.100 ile 2.350 metre arası yükseklikte kurulan kasabada toplam pist uzunluğu 450 kilometre civarında. Tek bir skipass ile tüm pistlere ulaşabilirsiniz. Kar azaldığındaysa devreye yapay kar makinaları giriyor. Her seviyeye hitap etmekle birlikte, Megeve daha çok başlangıç ve orta düzeydeki kayakçıların tercihi. Kentin ana meydanı olan Place de l’Eglise ise alışveriş için en uygun yer. Meydan çevresindeki 100’e yakın restorandan sekizi Michelin yıldızlıdır. Bu yüzden Megeve’ye sık sık gurme turları düzenlenmektedir.

La Plagne
Hem kış sporları hem de yaz tatilleri için tercih edilen La Plagne, özellikle paradiskiye imkân veren pistleriyle dikkat çekiyor. Kayağa yeni başlayanlar için ideal olan La Plagne Kayak Merkezi, 1.900 metre yükseklikte olup Fransa Alpleri’nde bulunmaktadır. Merkez 1 teleferik, 32 telesiyej, 47 teleski ve 9 adet lifte sahiptir. Tesiste aynı zamanda buz pateni, squash, disko gibi çok sayıda aktivite de yapılmaktadır.

Kitzbuehel-150750116Avusturya / Kitzbühel
Kitzbühel’e “Alplerin İncisi” de deniyor. Burası, geçmişi 700 yıl öncesine kadar uzanan küçük bir orta çağ kasabası. Çevresiyle birlikte Avusturya’nın en geniş kayak merkezi sayılıyor. Toplam pist uzunluğu 200 kilometreye yakın. Bunun 70 kilometresi mavi (kolay) pist olarak işaretlenmiş. Pistler her seviyeden kayakçıya hitap etse de özellikle bu sporda iddialı olanları memnun edecek türden. Kayaktan yorulanlar için yol üzerinde küçük kulübeler de ihmal edilmemiş. Bu kulübelerde hem dinlenebilir hem de içinizi sıcak çikolata ile ısıtabilirsiniz. Saatte 100 bin kişi taşıma kapasitesindeki teleferik ve telesiyejleri ile pistlere ulaşım çok kolay. Skipass fiyatları sezona göre değişiyor. Star Card birçok alan ve aktiviteye tek kartla ulaşmanızı sağlıyor, ancak almadan önce planınıza uygun olup olmadığını kontrol etmekte fayda var. Klasik kış sporlarının dışında Kitzbühel’de kayak safarisi de revaçta ancak iyi derecede kayak yapamıyorsanız denemeye kalkmayın ki tatilinizin kalan günleri tatsız bir anıya dönüşmesin. Kitzbühel, profesyonel düzeyde kayabildiğine inananlar için bir çeşit meydan okuma alanı sayılabilir. Aynı zamanda, dünyanın en zor yamacı olarak kabul edilen Streif Pisti de burada.

Orta çağ kasabası olur da tarih meraklılarına ve sanatseverlere hitap edecek eserler olmaz mı? Tarihî eserlerin çoğu kentin trafiğe kapalı iki ana caddesi üzerinde yer alıyor. 14. yüzyıl ortalarında inşa edilen kiliseyi, görülecekler listenize almalısınız. Kitzbühel’in merkezindeki kilise azametli gotik hatlarıyla hemen dikkatinizi çekecek. Kilisenin saatli yüksek kulesi, kentin sembollerinden. Çanların çaldığını duyduğunuzda saat ya 11.00 ya da 17.00’dır. Kitzbühel Müzesi kentin tarihini her adımda gözler önüne seriyor. Reisch Dans Kafe ise 1928 yılında inşa edilmiş. Şehir merkezinde yapacağınız yürüyüş sırasında önünüze birçok ilginç dükkân da çıkacak. Kitzbühel’e ulaşım ise çok kolay. Münih’ten gitmek en ideal yol. Otellerin çoğu müşterilerine havaalanından alma hizmeti sunuyor.

LaToussuire_233051320İtalya / Cortina
Eğer sinema tutkunuysanız geçtiğiniz sokaklar size tanıdık gelebilir. Cortina d’Ampezzo, aralarında James Bond filmi olan “Yalnız Gözlerin İçin” ve “Pembe Panter” filmlerinin de bulunduğu pek çok filme dekor olmuş. 16. yüzyıldan itibaren uzun süre Avusturya yönetiminde kalmış olması bile kasabanın lisanının Almanca olmasını sağlayamamış. I. Dünya Savaşı sonrası Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun dağılması ile yönetim İtalyanlara geçmiş. Kasaba, 20. yüzyıldan itibaren İtalyan elitlerinin dikkatini çekmeye başlamış. II. Dünya Savaşı nedeniyle iptal edilen kış olimpiyatları 1956 yılına kısmet olmuş. Bu tarihten sonra da Cortina’yı tutmak mümkün olmamış. UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne alınan kasabaya Güney Alpler’in Dolomitler bölgesinde kurulduğu için “Dolomitler Kraliçesi” adı uygun görülmüş. Kasaba, 12 ayrı kayak alanı ile dünyanın en büyük kayak merkezlerinden biri. Toplam uzunluğu 1.200 kilometre olan pistler ve 400’den fazla teleferik ve telesiyej tek bir skipass uzağınızda. Farklı zorluk seviyeleri değişik kış sporlarının hem acemiler hem de adrenalin bağımlıları tarafından yapılmasına imkân veriyor.

Cortina küçük bir kasaba ama kaliteli pistleri ve kış sporlarının yanı sıra kayak sonrası eğlenceleri ile ideal bir mekân. Bu kasabada kesinlikle yapacak çok şey var. Etnografya Müzesi geçmişe yolculuk yapmak ve bölgeyi tanımak isteyenler için düzenlenmiş. Müzede kıyafetlerden yaşam tarzlarına kadar tüm detaylar canlandırılarak anlatılıyor. Müze gezmekten hoşlanıyorsanız Paleontoloji Müzesi, Modern Sanat Müzesi ve Büyük Savaş (I. Dünya Savaşı) Açıkhava Müzesi de ilginizi çekecek. Astronomik Gözlemevi ve Planetaryum ise uzay meraklıları için ilginç seçenekler.

Sosyetik bir kasabadasınız, bu yüzden şık alışveriş olanakları her yerde. Corso İtalia trafiğe kapalı bir cadde. Burada İtalyan modasının en son çizgilerine, hoş hediyeliklere kolaylıkla ulaşmanız mümkün ancak cep yakmayan etiketler beklemeyin. Piazza İtalia ise haftanın bazı günleri peynir çeşitlerinden giysiye kadar her türlü malın satıldığı bir pazar alanına dönüşüyor.

Back-Up Travel’ın “Yurt Dışı Kayak Turu” programlarına katılarak yurt dışındaki kayak merkezlerini siz de keşfedebilirsiniz…
0212 331 0 331 no’lu telefondan Back-Up Travel’a ulaşarak bu turla ilgili detaylı bilgi alabilir ve rezervasyon yaptırabilirsiniz. Eğer Back-Up üyesiyseniz bu turu satın almak için Hizmet Hattı‘nızı arayabilirsiniz.

Kitzbühel Kayak Turu
7 Gece / 8 Gün
Kişi Başı 1.499 Eur’dan itibaren

Cortina Kayak Turu
7 Gece / 8 Gün
Kişi Başı 1.299 Eur’dan itibaren

Jahorina Kayak Turu
5 Gece / 6 Gün
Kişi Başı 699 Eur’dan itibaren

Bansko Kayak Turu
5 Gece / 6 Gün
Kişi Başı 1.299 Eur’dan itibaren